Що треба знати,
коли пишеш про дороги?
Історія питання
З 1 січня 2018 року в Україні запрацював дорожній фонд. Це не державна структура або ж установа. Це окремий казначейський рахунок, куди йдуть чітко визначені податки – це акцизи та ввізне мито на пальне і транспортні засоби, автострахування та проїзд великогабаритного транспорту. І ці гроші можуть витрачатися тільки дороги: ремонт, будівництво, безпеку руху.

У 2018 Дорожній фонд складав 33 мільярди гривень. З них 60% передбачалися на дороги державного значення і їх розпорядником був «Укравтодор», 35% – у області, де за ефективне використання відповідають обласні держадміністрації. Якщо безпосередньо, то Департамент дорожнього господарства. Решта суми йде на безпеку дорожнього руху.

На гроші дорожнього фонду можуть розраховувати і міста та села – передбачена можливість виділення до 7% коштів дорожнього фонду на комунальні дороги. Але це не зобов'язання, а можливість, яку ОДА може проігнорувати.

Таким чином області у 2018 році отримали біля 11 мільярдів гривень від держави на ремонт та утримання автомобільних шляхів. А їх на балансі регіонів 123 тисячі кілометрів.

Це ще одна частина реформи – децентралізація шляхів. «Укравтодор» тепер відповідає тільки за дороги національного значення. Решта – на балансі області. І на них кожен із регіонів отримає в середньому півмільярда гривень із дорожнього фонду.

Але це не єдині гроші, які ОДА витрачає на ремонт автомобільних доріг. Є ще обласний бюджет, в якому стаття на відновлення доріг не остання. Так, Львівська область в 2018 році виділила 250 мільйонів гривень до тих півмільярда, які отримає з дорожнього фонду. Найщедріші дніпропетровці – на дороги там передбачали майже 1,7 млрд. гривень, із яких 2/3 суми – це гроші області.

На митний експеримент регіонам розраховувати не варто – за ці гроші ремонтуватимуть виключно дороги національного значення, які щоправда, теж можуть проходити територією області. Планові надходження очікувалися не рівні 6 млрд. гривень.
Що має зробити ОДА, аби максимально ефективно використати гроші на дороги?
Не затягувати час
Будівельний сезон триває від морозів до морозів. Тому на початку березня в облдержадміністрації має бути перелік шляхів, які планують ремонтувати в поточному році за державні і місцеві кошти. При цьому у першому випадку цей перелік має узгоджуватися із «Укравтодором», який сповідує принцип маршрутного ремонту доріг. Тобто там швидше затвердять ремонт дороги, що сполучає два обласні центри, аніж вбитий шлях між селами.

З грошима місцевого бюджету таких обмежень немає. Можна навіть відремонтувати дорогу до дачі голови ОДА, але в такому випадку не варто чекати схвалення з боку громадян. В Дніпропетровській області пішли наступним шляхом – зібрали дані від швидкої, ДСНС, поліції, освітнього департаменту про стан доріг до важливих інфраструктурних об'єктів і включили їх у план ремонту.
Ефективна робота департаменту дорожнього господарства ОДА, які є розпорядниками коштів дорожнього фонду.
Голова Облдержадміністрації не може самостійно контролювати кожен департамент, але тут в допомогу радники, які можуть координувати напрям, зв'язуючи між собою усіх учасників процесу: департамент, Укравтодор, місцеві ради.
Конкуренція надавачів послуг
Якщо простіше – має бути кілька компаній, які вміють ремонтувати дороги і хочуть на цьому заробити. Справа це прибуткова, інакше б на український ринок не виходили турецькі, білоруські і навіть китайські компанії. І скільки їх працює в регіоні – це питання до місцевої влади. Бо якщо грамотно прописаний тендер, який не дозволяє в ньому брати участь компаніям-одноденкам, то це змусить компанію «Роги і копита», яка має два Камази, один трактор і один каток вкластися в оновлення парку і в наступні роки вигравати підряди на десятки і сотні мільйонів.
Контроль якості
В грамотному тендері, який ми вже згадували, замовники прописують не тільки тип роботи, але й контроль якості і термін гарантії. Якщо дорогу зробили, але за рік поплив асфальт, або після зими виникли тріщини і ями, то замовник в такому випадку має власним коштом усунути такі дефекти.
Хто заважає ефективному використанню коштів дорожнього фонду для будівництва доріг?
Тут би радше сказати, хто заважає ефективно використовувати кошти із державного і місцевого бюджетів, але оскільки в цьому році вперше є гроші, які йдуть конкретним регіонам на ремонт доріг місцевого значення, то поставимо питання саме так: хто і як нівелює можливості, які дає дорожній фонд?
Нечесні замовники
Це коли департамент так прописує тендер, що його може виграти тільки один, наперед визначений підрядник. Наприклад, однією з вимог ставлять наявність позитивних висновків від одного з попередніх замовників. І фірму, яка має колосальний досвід в будівництві доріг, щоправда як субпідрядник, відчепляють від тендеру. Добре, коли адмінколегія Антимонопольного комітету задовольнила скаргу підрядника і змусила замовника прибрати дискримінаційні умови.
Нечесні підрядники
Типова рейдерська схема: якщо не можеш перемогти в чесному змаганні, роби це в судах. Оскарження тендеру може затягнути процес на кілька місяців, а при будівництві доріг час – це критичний показник. Від цього програють всі: ОДА як замовник, оскільки не отримає дорогу коли планувала, підрядник, який переміг на тендері, оскільки зміщення часових рамок впливає як на вартість матеріалів, так і на можливість зробити роботу вчасно. Що отримає недобросовісний підрядник? Небажання інших учасників з ним зв'язуватися на торгах.
Безгосподарна місцева влада
Наприклад, чемпіон 2018 року Черкаська область, де станом на кінець червня не було виконано жодного контракту на будівництво доріг. Причина – не було кому оголошувати тендери, оскільки в області створювали підприємство, яке виступатиме замовником ремонтних робіт на шляхах. І тільки в травні пішли перші тендери. Це при тому, що зробити оцінку якості доріг і визначитися з пріоритетними напрямами можна було ще не початку будівельного сезону – у березні. Ще гірші історії, коли місцева влада не може визначитися, які шляхи ремонтувати і коли з'являється розуміння, що сезон ось-ось закінчується, кидаються робити ремонти за латковим принципом. Це коли їдеш 2 кілометри рівною дорогою, 5 км бездоріжжя і 3 кілометри з горем-наполовину.
ЩО з моєю
дорогою?
Для того, щоб визначитися з долею КОНКРЕТНОЇ дороги треба:
Крок 1
З'ясуйте хто відповідальний за дорогу, яка цікавить конкретно вас. З національними дорогами, за які відповідає Укравтодор дуже просто. Таких тільки 32 і їх перелік затверджується урядовою постановою, яка так і називається «Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення». Місто, селище чи село – це дорога комунального значення. Відповідно вам до міської чи селищної ради. За дороги регіонального значення відповідає обласна держадміністрація і районні держадміністрації, що знаходяться в її вертикалі. Але є простіший спосіб з'ясувати де чия дорога – написати запит на міську раду, районну або обласну держадміністрацію. Тоді не виникне плутанини, якщо, наприклад, регіональна дорога проходить через місто.
Крок 3
Шукайте потрібний вам тендер. Якщо знайшли – уважно вивчіть прописані умови. Можливо про щільність асфальтового шару ви можете сказати небагато, але перевірити термін гарантії виконаних робіт і чи зобов'язаний підрядник власним коштом усувати брак при будівництві знайти зможете. А в частині корупційних ризиків завжди можна залучити місцевих активістів, які допоможуть розібратися наскільки щира влада у бажання відремонтувати дорогу «і дешево, і якісно».
Крок 2
Рішення про ремонт доріг комунальної власності або регіональних доріг приймає обласна адміністрація, яка збирає попередні пропозиції що і як ремонтувати з районного рівня. Далі затверджується відповідне рішення. Тому саме в ОДА варто писати запит, якщо не знаєте чи потрапила дорога, що вас цікавить в число тих, які будуть в поточному році відремонтовані коштом державного чи місцевого бюджету. Повноваження затверджувати план розвитку дорожньої інфраструктури, в рамках якого затверджувати перелік доріг мають і депутати облради. Проте такий перелік - це лише рекомендація, не більше.
Крок 4
Контролюйте якість робіт. Це стосується і укладання асфальту під час березневих морозів, і бітуму, який пливе при літній спеці, і тріщин в покритті після зими. Для цього не потрібна бейсбольна бита. Лише телефон, аби сфотографувати пошкодження дороги, адреса, куди можна відправити фотографії і трохи впертості аби відповідальні за прийняту роботу зацікавилися проблематикою і змусили підрядника відремонтувати те, що зробили погано.
Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!». Окремі думки, висловлені під час заходу та у матеріалах, є відповідальністю організаторів і не обов'язково відображають погляди Агентства USAID або Уряду США.

Проект «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!» —п'ятирічна ініціатива USAID, яка має на меті допомогти Україні у зменшенні рівня корупції та підвищенні підзвітності та прозорості управління. Проект спрямований на розширення повноважень ключових урядових інституцій у боротьбі з корупцією, побудові громадської підтримки та участі в антикорупційних зусиллях та зменшенні толерантності громадян до корупції.

У матеріалі використані фотографії програми DOBRE.
Made on
Tilda