Постанова Міністерства соціальної політики України, видана у травні 2018 року, передбачає впровадження змін у нарахуванні субсидій вже в опалювальному сезоні 2018-2019. Це потенційно торкнеться близько 6,9 мільйонів домогосподарств-одержувачів субсидій, – максимуму кількості субсидіантів, який був досягнутий у 2018 році.
У бюджеті на 2019 рік закладено значно менше коштів на виплату субсидій, ніж раніше.
Прогалини колишньої системи призначення субсидій робили можливими неприємні ситуації. Один і той самий громадянин міг оформити субсидію у декількох населених пунктах та на декілька житлових приміщень і здавати їх в оренду з оформленою субсидією. Або отримувати зарплату «в конверті», але при цьому користуватися субсидією.
Серед змін, які ще очікуються (в день публікації тексту їх ухвалили - ред.) – рішення чи відмова в призначені субсидії для великих квартир та будників буле надаватися виходячи з не загальної їх площі, а опалювальної.
Це вирішить проблему зведених будівель, які об'єднують під одним дахом житлове приміщення, гараж, підвал і при цьому перевищують норми, на які розповсюджується субсидія. Також планується врегулювати питання з обов'язковою часткою платежу в ситуації, коли громадянин спожив менше, ніж розмір обов'язкової частки.
Особлива увага при призначені субсидії приділятиметься аналізу доходів громадян, у тому числі заробітчан двох категорій – тих хто легально працює за кордоном, сплачує соціальні внески і набуває права на пенсію, і тих хто рахується безробітним, але отримує доходи, не сплачуючи податки. У разі надання усіх необхідних документів, усі заробітчани мають право на отримання субсидії.
Ще один аспект– аналіз майнового стану. У цьому випадку поза увагою комісії, яка проводитиме призначення субсидії, залишаться власники «євроблях». Адже через проблеми легалізації неможливо встановити факт належності прав на це майно.