1 вересня – день, якому віддають шану всі ЗМІ країни. Збентежана малеча, стурбовані батьки, квіти, повітряні кульки – атмосфера свята, яка ллється звідусіль. Але за першим версня наступає друге, потім третє… З усіма «не хочу до школи» і «здайте, будь-ласка, на потреби класу».
Цього року українська школа робить радикальний крок до змін: програму молодшої школи зробили сучаснішою, прибрали багато дурниць, що дратували і дітей, і дорослих, зробили її більш дитиноорієнтованою. Та які б найкрутішими не були програми, їх втілюватимуть у життя конкретні люди. Саме людьский чинник є викликом для будь-якої реформи, а про таку консервативну сферу як освіта, годі й казати. Змінам – бути, якщо є люди, котрі готові їх впроваджувати й нести за це відповідальність.
Конкурс із відбору на посаду директорів шкіл дитячих садочків Києва, поки що єдиного міста, де керівників закладів освіти наважилися відібрати відкрито за участі громадськості і за всіма правилами конкурентного ринку, показав, що люди, готові розбудовувати українську школу, є. Вони мають конкретні пропозиції, готові працювати, засукавши рукави й, найголовніше, добре розуміють, що їхня робота – це марафон. Це неймовірно, але, на відміну від багатьох молодих реформаторів, ці люди добре усвідомлюють, що швидких змін не буде – треба набратися терпіння й поволі просуватися до мети.
Коли ми
вперше зібрали в Українському кризовому медіа-центрі керівників навчальних закладів, призначених за результатами відкритого конкурсу, й попросили сформулювати мету, яку вони прагнуть досягти впродовж першого року роботи, то почули у відповідь таке: маємо повернути довіру до школи. Це означає партнерство з батьками, подолання корупції та, найголовніше, в центрі має бути дитина.
За день до 1 вересня УКМЦ разом із активістами з ГО «Батьки SOS» вирішили переконатися на власні очі, як озвучене публічно втілюється в життя. Наш вибір – доволі символічний, бо кожна з обраних нами для «рейду» шкіл має типові проблеми, за якими, можна сегментувати більшість шкіл Києва. Оскільки тема дофінансування навчальних закладів коштом батьків є однією з найболючіших, ми також опитали директорів закладів, як вони бачать вирішення цієї проблеми