Що треба знати,
коли пишеш про фінансову звітність шкіл?
Давати гроші на школу чи ні?
Давати гроші на школу чи ні? Це майже як в Гамлета. Якщо відкинете надумане «а що люди скажуть», то відповідь проста і зрозуміла.
Чи мають право у батьків вимагати здати гроші на ремонт школи?
Ні. Утримання навчального закладу – справа його власника. Більшість шкіл комунальні, тому це сфера відповідальності місцевих рад. Саме вони мають робити ремонти, а не перекладати їх на плечі батьків.
Чи можуть батьки самостійно долучатися до ремонту?
Так. Але перед тим варто перевірити чи школа вже не отримала гроші на ті потреби, закрити які зараз просить батьків. Бо може бути зручно зібрати гроші на ремонт підлоги у спортзалі із батьків, а зробити цей ремонт коштом міського чи районного бюджету. І звітуватися класно. Головне не перед обома сторонами одночасно.
Чи можуть бути санкції проти дитини за не участь в ремонті школи?
Ні. Якщо директор не захоче додати до власного доробку кілька статей Кримінального кодексу і піти супроти Конституції України, де виписане право на безоплатну освіту.
Якщо місцевий бюджет таки не може потягнути революційних змін, які запланували у школі?

Школа для таких потреб шукає додаткові гроші: від грантів до благодійників. Ними можуть бути і батьки, які домовляться здати конкретну суму, щоб, наприклад, придбати смарт-дошку до класу своїх дітей. Як домовляться батьки щодо сум, які здають – виключно їх справа.Батьки SOS додатково рекомендують батькам перераховувати гроші у безготівковій формі і бажано на казначейський рахунок школи. Це буде гарантією, що гроші будуть витрачені за призначенням. З готівкою такої певності точно немає.
Довіряй, але перевіряй. Закон «Про освіту» - чудо. Особливо в частині фінансової звітності. Він зобов'язує директорів шкіл оприлюднювати кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

І трохи про електронні сервіси. Які, звісно є не в кожному місті, і точно не в кожному селі. Але це зручно, коли в кілька кліків можна перевірити бюджет установи чи проведені ремонтні роботи. У Києві такий інструментарій точно є і ним гріх не користуватися. https://osvita-map.monitoring.in.ua/school

Просто введіть номер потрібного закладу і активно вивчайте вкладки у меню ☺

Є сподівання, що чим більше буде відкритих фінансових звітів шкіл, тим більша ймовірність, що знайдуться бажаючі такі дані візуалізувати у простий та зручний формат, доступний будь-кому, в кого є інтернет.

Утримання навчального закладу – справа його власника. Більшість шкіл комунальні, тому це сфера відповідальності місцевих рад.
Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!». Окремі думки, висловлені під час заходу та у матеріалах, є відповідальністю організаторів і не обов'язково відображають погляди Агентства USAID або Уряду США.

Проект «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!» —п'ятирічна ініціатива USAID, яка має на меті допомогти Україні у зменшенні рівня корупції та підвищенні підзвітності та прозорості управління. Проект спрямований на розширення повноважень ключових урядових інституцій у боротьбі з корупцією, побудові громадської підтримки та участі в антикорупційних зусиллях та зменшенні толерантності громадян до корупції.

У матеріалі використані фотографії програми DOBRE.
Made on
Tilda