Парламент ухвалив усі закони з "енергоефективного пакету", окрім закону "Про житлово-комунальні послуги", і це – найкраща новина в сфері. Але попереду - величезна робота Уряду з підготовки підзаконної бази та імплементації. До того ж, доки парламент не врегулював відносини між споживачами і надавачами послуг марно сподіватися на появу ринку послуг з управління багатоквартирними будинками та якісні зміни в цій сфері.
Планам покращення енергоефективності бракує зацікавлених людей на місцях. Реформа енергоефективності неможлива без дуже злагоджених дій місцевої влади, тепловиків, самих людей.
Поки що люди не дуже вірять в можливості зекономити через термомодернізацію будинку. Незважаючи на те, що кількість ОСББ різко зросла за останні роки (на сьогодні діє понад 27 тис. ОСББ), патерналістькі настрої населення, які часто підігріваються політичними силами, перемагають.
За два роки в Україні реалізовано понад 1000 енергоефективних проектів за програмою "теплих кредитів", які довзолили зекономити 30-60 відсотків тепла в будинках і зменшити рахунки споживачів. Однак, така практика ще не стала масовою.
В більшості випадків люди хочуть субсидій та дешевих цін. Це не сприяє бажанню урядовців та політиків реформувати болісну для електорату сферу
Головна перешкода – відсутність реформи субсидій. Поки що субсидії "віртуальні" і ніяк не сприяють реформі енергоефективності. Навіщо утеплятися, якщо "уряд заплатить", а грошей люди не побачать?