Дмитро Яблоновський, старший економіст Центру економічної стратегії
Згідно звіту "ТОП-100 українських підприємств" за шість місяців 2016 року 60 підприємств були прибуткові, а 33 збиткові (фактично їх у звіті не 100, а 93). Найбільша питома вага у прибутках у Нафтогазу. Ми всі є власниками цих підприємств. Чи отримаємо якусь користь? Давайте порахуємо.
Чиста рентабельність – 17%, (але без Нафтогазу лише 9%.) Власний капітал складає 936 мільярдів гривень. При цьому 23 підприємства з 93-х мають від'ємний власний капітал, а це мінус 34 мільярди. Це те, що ми, як власники, вже комусь винні. Це тільки ТОП-93. Що там далі з більш як 3000 держпідприємств, ми з вами, незважаючи на те, що є власниками цих підприємств, не знаємо.
Ми зробили просту вправу. Поділили 32 мільярди прибутку 93-х підприємств на 936 мільярдів їх власного капіталу. В результаті отримали лише 3,4%. Якби ми понесли ці гроші на депозит, то отримали б 9,5%. Тобто просто покласти в банк - і вже отримуємо в 3 рази більше на цей власний капітал. Інфляція за цей період скала 5%. Дохідність у 3,4% навіть не покривала інфляцію. Ми отримали від'ємний реальний дохід від володіння цими підприємствами.
Наступна проблема. 9 з 10 найбільших підприємств – монополії. Монополія не працює в конкурентному середовищі, її прибутковість визначається тим, як регулятор, (наприклад НКРЕКП) визначає тарифи. Високі тарифи ставить – монополія прибуткова, знизить тарифи – монополія збиткова.
Тому треба обережно ставитись до такого показника як прибуток, бо в монополіях цей прибуток залежить від того, як держава регулює тарифи.
Часто збиток або недоотриманий прибуток пов'язані із корупцією. Для розуміння масштабу проблеми достатньо відкрити сайт "Наші гроші" і подивитись перелік підозрілих тендерів. Окрім ризиків закупок за завищеними цінами, існують також схеми продажів через "прокладки", розкрадання активів.
Подекуди йдеться не просто про корупцію, а про різновид «захоплення держави» через захоплення державних підприємств (state capture). Коли політики йдуть в політику заради того, щоб отримати контроль над державними підприємствами. Чому це гірше, ніж просто корупція? Бо коли вони захоплюють державне підприємство, гроші ідуть на фінансування політичних кампаній, на фінансування ЗМІ, і ми в результаті маємо спотвореним не тільки ринок, де працюють ці підприємства, але й ринок політичної конкуренції, і ринок засобів масової інформації.
Збитки державних підприємств покриваємо ми — платники податків. Наприклад, з бюджету через надання державної допомоги. Крім прямих втрат є "альтернативна вартість". Якби капітал можна було інвестувати більш ефективно, то ми б заробили набагато більше, зокрема, для виплати пенсій та соціальної допомоги. Зараз ми недоотримуємо дохід та дозволяємо заробляти на держпідприємствах політикам.
І остання категорія втрат – це непрямі втрати через порушення рівних правил гри ("level playing field"). Коли державні підприємства, маючи пільги, отримують конкурентні переваги відносно приватних підприємств. Наприклад, державний Ощадбанк має 100% державну гарантію по депозитам населення. Цей вплив важко прорахувати у грошовому вимірі, але він надає банку суттєву конкурентну перевагу відносно приватних банків.