Соціальна політика: Медицина, освіта, соціальних захист, комунальні послуги. Все це – проблеми, які найбільше турбують людей. Історії та пояснення про вплив корупції саме на ці речі вони будуть готові чути найбільше. Саме так можна витягнути на світло "сліпі зони" корупції в державних та місцевих видатках, на митниці, в судах тощо. Розповідаючи як це впливає на щоденне життя.
Вплив грошей: Реальний вплив закупівель на всіх рівнях на теми, які цікавлять людей, мають значно вищий потенціал впливу. Саме пояснення ефекту витрачання коштів (в кількостях медичних препаратів, в кілометрах доріг, в годинах роботи лікарів) потребують громадяни. Це складно, але спільно медіа, громадські активісти та політики, які готові говорити трішки складніше, ніж популісти, можуть це зробити.
Роль громадськості: В передвиборчий рік та на тлі останніх подій в таборі антикорупційного активу навряд чи можна збільшити кількість людей, які готові активно боротися з корупцією. Але проактивна меншість може запропонувати альтернативу людям, основною цінністю яких є безпека та комфорт. Станом на сьогодні з медіа можна винести бачення, ніби громадський активізм це "мітинги", "флешмоби" та "боротьба". Якщо він конвертується в більшу кількість ліків, кращі дороги – здобуде ще більшу підтримку.
Секторальний підхід: Дослідження показують, що готовність боротися з корупцією значно більша в людей, які з нею стикалися. Тому партнерство антикорупційних активістів з бізнес-асоціаціями, об'єднаннями батьків, пацієнтськими організаціями може надати поштовх будь-якій ініціативі. Також більшою мірою долучитися до антикорупційної діяльності готові чоловіки, особи від 18 до 44 років, з вищою освітою та вищим ніж середній рівнем доходу.
Історії успіху: Якщо громадяни не бачать як можна інакше (і без "боротьби") проблеми, заторкнуті корупцією, то їм будуть дуже цікаві "історії успіху". Вони продемонструють необхідну альтернативу. Приклади лікарень, де чітко видно які препарати закуплені, приклади освітніх закладів зі зрозумілим звітуванням, приклади електронних сервісів, де можна обійти чиновника: все це користуватиметься більшою популярністю.
Медіакампанії: Журналісти (зокрема регіональних ЗМІ) зможуть отримати значно більше цікавої, лояльної аудиторії, якщо розповідатимуть про корупцію саме через призму впливу на соціально чутливі теми. Це потребує більшого часу на дослідження тематики. Та принципово іншого формату співпраці з експертами: вони мають стати співавторами публікацій, а не тільки героями репортажів з мітингів чи студійних баталій. Але це дозволить ЗМІ стати на новий щабель розвитку – перетворитися на яскравий та незамінний сервіс для своєї аудиторії, міста чи громади. І так здобути конкурентну перевагу.
Спільно активісти, журналісти та експерти можуть очистити воду, в якій ловлять рибку корупціонери. Системи ProZorro та електронних декларацій зробили закупівлі та майно зрозумілими для тих, хто вміє рахувати. Тепер те саме треба зробити для тих, хто читає ЗМІ і дивиться телевізор.