Пункти перевірки тверезості: ініціатива для захисту громадян
Попри збільшення адміністративних штрафів за керування у стані сп'яніння, кількість випадків керування у стані сп'яніння тільки зростає. Тому необхідно використовувати додаткові інструменти, які сприятимуть зменшенню кількості нетверезих водіїв.
Сьогодні законодавством передбачено виключний перелік підстав для зупинки автомобіля поліцією, що унеможливлює профілактику та перевірку водіїв на стан сп'яніння. Нетверезі водії користуються тим, що поліція не може зупинити водія, який не порушує правила дорожнього руху.
Масштаб проблеми підтверджується статистикою. Станом на травень 2017 року, кількість осіб щодо яких складено протокол за керування у стані сп'яніння з початку року становила 18 523 особи, з яких 1 612 водіїв, що вдруге сіли за кермо напідпитку, серед яких близько 329 - втретє сіли за кермо нетверезими. Абсолютний рекорд по Україні зафіксовано 17-18 квітня - 468 нетверезих водіїв та в Києві 5-6 травня - 73 нетверезі водії.
Запорвадження пунктів перевірки тверезості збільшить ризик бути "спійманим", а значить зменшить кількість нетверезих водіїв і, відповідно, кількість ДТП, причиною яких є вживання алкоголю.
Не йдеться про "пошук порушників з кущів". Принцип пунктів перевірки тверезості передбачає, що на певних ділянках дороги встановлюється тимчасовий знак про обов'язкову зупинку будь-якого автомобіля і проходження водієм експрес-тесту на визначення алкоголю в крові. Особливість полягає в тому, що перевірка може здійснюватися стосовно всіх водіїв, у тому числі, без ознак сп'яніння. Проведення перевірок широко анонсується у ЗМІ. Пункти перевірки тверезості розташовуються в місцях, де є висока ймовірність виявлення нетверезих водіїв. Це дозволяє, по-перше, виявити осіб, що напідпитку керують транспортними засобами, а по-друге, виконує превентивну функцію щодо тих, хто вважає, що якщо буде "їхати рівно", то його не зупинять.