УКМЦ: КОМУНІКАЦІЯ РЕФОРМ : ЗАХАЛЯВНА КНИЖЕЧКА
МЕДИЧНА РЕФОРМА 2017
Головні питання медичної реформи, які потрібно знати журналісту, що пише про медицину і громадянину, що пояснює реформу своїй (або й чужій) бабусі
ЯК ВІДПОВІСТИ НА ПРОСТІ ПИТАННЯ
читайте весь текст або переходьте одразу до питання, яке цікавить
Навіщо реформу почали і на якому вона етапі?

З 1 липня 2017-го року має запрацювати новий механізм надання та фінансування медичної допомоги на "первинній ланці". Це Ваш терапевт чи сімейний лікар.

Вперше з часів незалежності України буде впроваджено принцип «гроші ходять за пацієнтом». Кожен обиратиме свого лікаря сам, а не буде "приписаний" до нього. І держава через єдиного замовника медпослуг — Національну службу здоров'я (фактично, державного страховика) буде перераховувати гроші конкретному лікареві або установі, в якій він працює. Гроші в бюджеті закладатимуть не на фінансування "лікарень та лікарів" а на лікування конкретної людини.

Це збільшить доходи лікарів, які вміють працювати довго і багато. І зменшить доходи тих, хто втікає від прийому і влаштовує черги під кабінетом. При цьому пацієнтові, який уклав угоду зі своїм сімейним лікарем, не треба буде платити йому жодної копійки! Всю первинну медичну допомогу держава надає безоплатно.

БІЛЬШЕ ПРО РЕФОРМУ
ЛІНК
Це просто інша система нарахування зарплат?

Ні, це інший підхід до роботи лікаря та його стосунків з пацієнтом.

Звісно, сьогодні грошей, які ми сплачуємо як платники податків на охорону здоров'я мало. Ми не можемо дозволити собі повністю безкоштовну медицину. Але кошти, які є витрачаються неефективно. Ми платимо за утримання лікарень, а не за власне лікування. Якщо не змінити модель, то витрати будуть зростати, а якість послуг ставатиме все гіршою.

Кожен в країні (і лікар, і пацієнт) має знати тарифи на надання медичних послуг. Кожен повинен знати що і скільки коштує. Ці тарифи мають бути зафіксовані та прописані. Кожен має знати які саме послуги та ліки держава надає безкоштовно (за рахунок бюджетних коштів, а за що доведеться у разі потреби доплатити.

Це знищить «сірі» схеми в медицині. Коли, приміром, пацієнтів змушують купувати ліки, які вже закуплені бюджетним коштом. Або, скажімо, коли за одну й ту саму операцію в одній лікарні просять більше, ніж в сусідній… І це без жодних чітких прорахунків: з чого, власне, ціна утворюється.БІЛЬШЕ ПРО ЗАРПЛАТИ
лінк
Хто і скільки платитиме за медичні послуги?

Саме для того, щоб це було відомо, керівництво МОЗ наполягає на ухваленні Парламентом змін до законодавства та прийнятті кількох нових законів.

Вперше будуть запроваджені такі поняття як «гарантований державою пакет медичних послуг» та «тарифи на надання медичних послуг». Саме там, в законі, депутати нарешті назвуть речі своїми іменами: за що держава через бюджет в стані платити (і буде це робити гарантовано) а за що не може, і це стає проблемою пацієнта.


БІЛЬШЕ ПРО ГАРАНТОВАНИЙ ПЕРЕЛІК
лінк
— Наша мета дуже проста: ми хочемо перейти на таку модель фінансування медицини, в якій держава надає своїм громадянам чітко визначені гарантії щодо медичних послуг та лікарських засобів, і твердо та гарантовано їх виконує. Це відрізняється від сьогоднішньої реальності, коли нібито ми з вами маємо якісь гарантії, але їх не відчуваємо в повсякденному житті. Всі ми будемо знати, що в цій країні ми можемо отримати безкоштовно — і вимагати його отримання!
Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров'я
Що держава гарантує людині?

За задумом розробників закону, гарантований пакет медичних послуг це документ, який буде ухвалюватися щорічно в процесі формування державного бюджету. Рік од року він буде оновлюватися. Скільки заробили – стільки гарантують людям. Ухвалюватимуть список до 15-го вересня. Власне, в ньому і буде чітко прописаний перелік медичних послуг, які громадянам надаватимуться

а) абсолютно безкоштовно
б) з частковою компенсацією за рахунок держави і співоплатою з боку пацієнта (за заздалегідь визначеними тарифами);
в) виключно за гроші пацієнта з його кишені

Відповіді на всі ці питання прописані в проекті Закону № 6327 «Проект Закону про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів».

БІЛЬШЕ ПРО ЗЕЛЕНИЙ СПИСОК
ЛІНК
Для кращого розуміння ми розподілили весь перелік за кольорами — на червоний, зелений і синій списки. Що таке червоний список? Це перелік медичних послуг і лікарських засобів, які держава покривати не буде взагалі. Наприклад, естетична медицина. Хтось бажає зробити ніс більш прямим, ніж у нього був. Чи повинна за це платити держава через систему національного медичного страхування? Ні! Ліки, які не мають доказової ефективності. Якщо людина вірить, що настоянкою кори берези можна вилікувати якусь хворобу, вона має права купити такі ліки. Але держава не повинна відшкодовувати це через систему національного медичного страхування.

Зелений список — це навпаки — медичні послуги, які обов'язково за будь-яких умов і завжди покриватимуться державою через систему національного медичного страхування, і за які пацієнт ніколи не повинен буде платити. В першу чергу — це екстрена медична допомога. Якщо людині стало погано, якщо це загрожує її життю, не треба буде думати в першу чергу про гроші, як це є зараз. Друге – первинна медична допомога. Треба привчатися ходити спершу до своїх сімейних лікарів, а звертатися одразу до стаціонарів чи запускати свої хвороби до тих стадій, коли без високоспеціалізованої допомоги вже не обійтися. У нас повинна з'явитися культура мати свого лікаря, і ми фінансово цю культуру стимулюємо тим, що звернення до лікарів первинної ланки ніколи не повинні будуть оплачуватися. І третя категорія медпослуг, які буде повністю відшкодовувати держава за рахунох бюджетних коштів, — це паліативна медична допомога. Це медична допомога в останні дні життя, так, щоб гідно людина могла завершити своє життя. Це питання моралі та етики.

Нарешті, умовний синій список. Це перелік медичних послуг і ліків, які є планові, коли немає загрози життю людей, і за які буде платити як держава, так і сам пацієнт. Це буде чіткий і зрозумілий тариф: скільки становить державне відшкодування, а скільки співоплата з боку громадянина.

Я ще раз наголошую: ніколи не треба буде платити за ургентні медпослуги, коли швидка тебе везе! Не буде, як сьогодні, коли на каталці завозять і кажуть: «Дзвони родичам, щоб везли гроші!» Ні, такого не буде ніколи! Йдеться саме про певні планові послуги, діагностику, яку ви можете запланувати собі через два тижні. І ви будете знати про тариф, який треба буде співоплачувати. Ці тарифи приймаються кожен рік 15 вересня, і всі їх знають. Вони ніколи не будуть ні для кого сюрпризом. І ми зможемо реально забезпечувати людям доволі велику частину медичної допомоги. Оце найголовніше в державному гарантованому пакеті, що з'являються у нас чіткі правила і всі їх розуміють.

Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров'я
Скільки доведеться платити з власної кишені?

Для того, щоби дати відповіді на ці питання і потрібен перехід на принцип «гроші ходять за пацєнтом». Щоби кожна копійка, яку ми, як платники податків, віддали державі на надання нам же медичних послуг чи відшкодування ліків, витрачалася персоналізовано. Гроші мають іти за кожною конкретною людиною, за кожною послугою за чітко визначеним тарифом оплати. Саме тоді ми зможемо зрозуміти за що платить держава. За решту послуг платимо ми. Зараз же ми платимо за все, оскільки лікарі розповідають що "немає нічого".


— Тарифи на надання медичних послуг — це ще одна новація. У кожної медичної послуги буде своє грошове вираження, і держава буде робити цю проплату (конкретній лікувальній установі, яка надала послугу пацієнту, через Національну службу здоровья (державного страховика) — прим. ред). (….) Держава сама на основі досліджень дуже детальних та докладних та на основі міжнародних медичних протоколів буде встановлювати єдині по всій країні тарифи на медичні послуги. І не буде такої ситуації, коли ви приходите до однієї лікарні, вам кажуть: послуга коштує стільки-то.., а в іншій кажуть: на жаль, ваше страхове покриття недостатнє, бо у нас послуга коштує більше. Ні, єдині тарифи по всій країні! Щоб ми могли це зробити, нам потрібні стандарти, тобто, якщо ми переходимо на замовлення і закупівлю медичної послуги, нам потрібно, щоб ця послуга була стандартизована! І для цього в пакеті законів є визнання, власне кажучи, прийняття Україною в односторонньому порядку міжнародних медичних протоколів лікування і діагностики, щоб у нашої медичної послуги був стандарт, щоб ми чітко знали, що вважається медициною та медичною послугою, а що нею не вважається! І на що гроші платників податків витрачені не будуть.
Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров'я
Навіщо нам міжнародні стандарти?


Із 28 квітня 2017 р. МОЗ вже дозволив лікарям користуватися в повсякденній практиці міжнародними протоколами лікування. До останнього часу в Україні діяло більше 3 тисяч вітчизняних протоколів лікування, 85% з яких були морально застарілими та ігнорували світові досягнення. Нові правила роботи означають, що Україна відтепер визнає доказову медицину Європи, Америки, Австралії. Як сказав заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський, незважаючи на прогрес західної медицини, наші лікарі були змушені виконувати протоколи українські, які дуже часто містили корупційну складову (дорогі препарати), елементи Середньовіччя (фуфломіцин), забобони і недосконалості пострадянської медицини. Використання принципів доказової медицини може навіть зробити лікування дешевшим. Адже тепер медики не мусять призначати ті чи інші препарати або дослідження тільки тому, що на їхніх закупівлях заробляв хтось з чиновників від медицини, і для цього включили в українські протоколи лікування.

про протоколи офіційно

БІЛЬШЕ ПРО МЕДИЧНІ ПРОТОКОЛИ
ЛІНК
Звідки взяти гроші, яких категорично не вистачає?

Найперше: вчасно звертатися до сімейного лікаря і виконувати його призначення. Послуги сімейного лікаря завжди будуть безкоштовні. Якщо стежити за своїм здоров'ям то багатьом людям не знадобляться дорогі медичні послуги. Другий варіант — це добровільне медичне страхування. В МОЗ підрахували, що за нової системи фінансування медицини цей ринок стане набагато більшим і зможе пропонувати набагато вигідніші пакети страхування.

Відтак страховий поліс зможе купити або сама людина, або її роботодавець (як це нині вже діє у великих корпораціях). І тоді — у разі потреби — гроші на співоплату можна взяти із страхової виплати.

The Innovators:
How a Group of Geniuses, and Geeks Created the Digital Revolution
В МОЗ на основі фактичного бюджету на 2017 рік підрахували, що кожна родина внесла на охорону здоров'я 4580 гривень — через систему загального оподаткування. Потім звернулися до приватних страхових компаній і запитали: а якою була б сума страхової виплати, якщо родина купила б за ці гроші страховий поліс?

Вони підтвердили правильність наших розрахунків. Кажуть, відкриття такого ринку для нас сильно здешевить вартість полісів, і люди зможуть себе достраховувати. Крім того, це може бути ще й адресна соціальна допомога для тих, хто не може собі дозволити ані добровільного страхування, ані співоплати. Держава завжди зможе достраховувати цих громадян. Це можуть бути окремі державні та місцеві програми… Зараз, скажімо, є відомча медицина. А ми скажемо, якщо ваше відомство хоче страхувати своїх працівників, вам не треба утримувати для цього лікарні! Вм можете просто достраховувати їх (вчителів, медиків — будь-кого) через окремі програми. Але за кожною гарантією буде чітке джерело, з якого ведеться покриття. Оце найголовніше в цій системі.
Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров'я
Звідки візьмуться гроші на реформу в уряду?

Реформа не потребує додаткового фінансування. Вона просто називає речі своїми іменами, і скеровує кошти більш ефективно. В МОЗ на основі фактичного бюджету на 2017 рік підрахували, що кожна родина внесла на охорону здоров'я 4580 гривень — через систему загального оподаткування. Потім звернулися до приватних страхових компаній і запитали: а якою була б сума страхової виплати, якщо родина купила б за ці гроші страховий поліс?

The Innovators:
How a Group of Geniuses, and Geeks Created the Digital Revolution
— Ми зрозуміли, що вистачило б доволі небагато… Ми могли би покривати людям швидку медичну допомогу разом з реанімаційними заходами, всіма медикаментами, ми могли би покривати планову і невідкладну стаціонарну допомогу, ми могли би покривати амбулаторно-поліклінічну і первинну допомогу. По деяким хворобам, звичайно, не всю допомогу воно би покривало. Наприклад, по лікуванню онкології покриття становило б лише 50 тисяч. По інвалідізуючим захворюванням, таким як інфаркт або інсульт, покриття це могло би бути на рівня 96 тисяч. Але ті, у кого в родичів був інфаркт або інсульт, скажіть, будь-ласка, чи ви відчули, що на 96 тисяч були застраховані?! Тому, навіть перейшовши на нову систему , навіть з існуючими податками, які ми зараз платимо, ми можемо відчути суттєву різницю. Питання лише в ефективності того, як ці кошти витрачаються.

Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров'я
Чому команда Супрун вимагає розглянути реформу влітку?

Повністю реформа стартує, як тільки парламент ухвалить необхідні закони, а Президент їх підпише. Без зміни законодавства та ухвалення цілого пакету нових законів зміна моделі фінансування медицини неможлива. А це основа реформи.

Для того, щоб наші з вами гроші ( у вигляді зібраних податків) дійсно витрачалися на наше ж лікування, а не, скажімо, на ремонт в кабінеті головного лікаря. Якщо депутати не розглянуть закони, то впродовж найближчих кількох років українцям годі чекати змін. Через виборчу кампанію, яка фактично розпочнеться наступного року, всі розмови про реальні реформи доведеться відтермінувати аж до 2020 року.

Як свідчить світова практика, навіть у розвинених країнах, де серед політиків менший відсоток популістів, у виборчий період медичну реформу ніхто не проводить.

The Innovators:
How a Group of Geniuses, and Geeks Created the Digital Revolution
— Ми наголошуємо на тому, що законопроекти необхідно прийняти вже зараз — до літа, ще на цій парламентській сесії. Це не тому, що нам так хочеться. Це тому, що нас підштовхують технічні вимоги до втілення цього проекту. Якщо ми зробимо це сьогодні і вчасно приймемо закони, це дасть нам можливість внести правки до державного бюджету із середини 2017 року, почати працювати з первинною медичною допомогою. Нам потрібно так само в 2018 рік в новий бюджет закласти новий принцип для стаціонарів. І нам треба взяти один рік, аби розрахувати тариф на гарантований державою пакет медичних послуг, щоб з середини 2018 року в бюджетний 2019 рік увійти з усім гарантованим пакетом, а не тільки з переліком гарантованих медпослуг на первинній ланці.
Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров'я
БІЛЬШЕ МАТЕРІАЛІВ
Made on
Tilda