"Дні політичних трансформацій в УКМЦ"

ПАРТІЇ В БЮДЖЕТІ

З 1 липня 2016 року в Україні почалась нова історія політичного життя: від цієї дати в державі запрацював Закон про бюджетне фінансування партій, який радикально змінює правила гри у великій політиці.
Що нового?

На тлі бурхливого політичного життя практично непоміченою для широкого загалу пройшла дуже важлива подія – 1 липня набув чинності Закон про бюджетне фінансування партій. Цей Закон - справжня революція, бо він заклав засади для того, про що українцям кілька років тому й годі було мріяти, а саме - позбавлення залежності партій від фінансуваня з боку олігархів. Інакше кажучи, фінансово-промисловим групам суттєво ускладнили життя в лобіюванні їхніх інтересів через парламент. Тоді як пересічні громадяни отримали інструменти впливу на велику політику - не тільки власним голосом, а й коштом.

Показовим є голосування за цей закон, який був однією з ключових вимог із виконання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС. Тоді (голосування відбулось 8.10.2015 р.) проти голосували Опозиційний блок, Радикальна партія та група «Відродження».

Що ж так насторожило депутатів? Може, повна прозорість політичного процесу - через відкриття партійних кас? Чи звітування не тільки по всіх надходженнях, а й видатках? Чи обмеження максимального розміру пожертви з боку одного благодійника? Або ж запровадження фінансування з державного бюджету, від якого, звісно, можна відмовитися, але з очевидними репутаційними втратами?

Закон про бюджетне фінансування партій - це унікальна можливість. Саме МОЖЛИВІСТЬ, якою свого часу скористились західні демократії, чий суспільний договорі наразі в Україні ми вважаємо за взірець домовленостей між елітами та суспільством. Чи зреалізується ця можливість, залежатиме від запиту з боку пересічних громадян - їхнього тиску на владу та політиків із вимогою своєчасної й повної реалізації норм, закладених в Закон, а також готовності фінансувати партії власним коштом.

Перспективи й виклики, ризики й загрози обговорювали політики, активісти, лідери думок, соціологи й, власне, ті, хто має технічно забезпечити реалізацію норм Закону, під час Дня політичних трансформацій в Українському кризовому медіа-центрі 6 червня ц.р.
Думки, що лунали під час цієї події, варті того, аби занотувати їх для історії.
1
Чому державне фінансування партій та контроль за надходженням на їхні рахунки та видатками важливі?
Умови, в яких наразі вирує політичне життя в країні, м"яко кажучи, сумні. Нереформована виборча та судова система - через це фактично безкарними залишаються випадки підкупу виборців, роблячи такий формат взаємин із виборцями прийнятним. Бал правлять шалені олігархічні гроші, що закачуються в партії та "популяризують" їх серед українців через масштабні рекламні кампанії.
Натомість, засади, закладені в Законі про бюджетне фінансування партій, надають реальні можливості усунути ці "базові" підвалини політичного дискурсу в Україні. До фінансування політичних партій відтепер може долучитися й середній клас, який не тільки отримав механізм фінансування, а й контролю над використанням пожертв.


Сьогодні порядок денний в Україні контролюють олігархи, оскільки вони контролюють і політичну систему, і більшість політичних інститутів, і політичних акторів. Утім, саме прозоре фінансування партій здатне у перспективі позбавити партій олігархічного впливу
Оксана Сироїд
віце-спікер Верховної Ради України

З 1 липня олігархи не зникнуть з політики, на жаль. Але найбільший позитив Закону про бюджетне фінансування партій полягає у виникненні певної прозорості: отриманні доступу до моніторингу легального партійного фінансування, яке у довгостроковій перспективі (за мірою підключення до процесу громадян, слідчих органів та судової системи) почне домінувати у структурі партійних бюджетів.
Денис Ковриженко
старший радник з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFES)
Дуже хочеться, аби Закон про бюджетне фінансування запрацював якнайшвидше. Це дуже болісно усвідомлювати, що бюджетні гроші замість збільшення, наприклад, твоєї пенсії, йдуть на фінансування партій. Але через це потрібно пройти, бо система не працює інакше: лише за умови, коли громадянин відчує, що він персонально фінансує партії власним коштом, він почне уважно прислухатись до партійної риторики, замислюватись про те, що кажуть партії, чиї інтереси відстоюють... За таких умов важливо зробити максимально прозорою та публічною фінансову звітність партій.
Сергій Лещенко
народний депутат України, фракція БПП, міжфракційне об'єднання «Єврооптимісти»
2
Чи реально, аби Закон про бюджетне фінансування партій запрацював, як і запасано, з 1 липня 2016 року?
Рівень готовності влади та громаднського суспільства до модернізації партій через нову систему фінансування - ось питання, яке потребує розуміння, щоб дати впевнену відповідь на зазначене питання. Для того, щоб гроші з бюджету не лише надійшли на піртійні рахунки, а були коректно витрачені та проконтрольовані, потрібні ефективна робота, як мінімум, одного інституту - НАЗК, який мусить прийняти партійні звіти про фінансову складову їх діяльності та здійснити перевірку наданої інформації. Як максимум, до процесу виявлення фактів тіньового фінансування партій має бути готовим долучитися громадянське суспільство. Оптимісти кажуть, що все буде добре - закон почне працювати. Песимісти обережно вказують на те, що імплементація закону під питанням, бо є певні труднощі із робочим стартом НАЗК.





Розуміючи важливість для суспільства нових правил фінансування партій та подолання політичної корупції, НАЗК починає діяти в умовах повної відсутності коштів, закладених в бюджет на розвиток Агентства у 2016 р. За діючим законом НАЗК має здійснювати контроль за фінансуванням статутної діяльності партій. Результатом такого контролю має стати щоквартальний аналіз партійних звітів на предмет достовірності та виявлення певних протиріч у звітності. Щодо НАЗК, то до початку надання звітів партіями за 2 кв. 2016 року, ми затвердимо форму фінансової звітності для партій (вже зареєстрований у Мінюсті - прим УКМЦ). Але це - лише перший крок. Далі, крім форми звітності, нам потрібно думати про ухвалення відповідного положення про затвердження партійних звітів. НАЗК розпочав консультації із партіями, які отримали 5% на останніх виборах, та почнуть отримувати бюджетне фінансування з 1 липня 2016 р. Попереду велика робота: комплектація штату НАЗК, юридичне визначення великої кількості методологічних питань, затвердження форми Заявки, на грунті якої фізичні особи зможуть робити благодійні внески на користь партій, і тут ми розраховуємо на широку підтримку з бок громадськості.
Наталія Корчак
голова НАЗК
На мій погляд, закон, який запроваджує фінансування партій із державного бюджет, та підвищує контроль за партійними бюджетами, не почне діяти 1 липня 2016 року. Практично всі політичні сили в Україні належать олігархам, отже олігархи формують порядок денний в нашій країні. Їм не потрібні прозорі партійні фінанси та не контрольовані ними політики. Вони все роблять для того, щоб Україна не мала легитимних ЦВК та Рахункової палати (які відповідають за легитимацію нового виборчого закону. А ще один контролюючий орган – НАЗК – тільки починає свою діяльність.
Оксана Сироїд
віце-спікер Верховної Ради України
Головний ризик на шляху імплементації Закону про бюджетне фінансування партій – негативне сприйняття 80% українців ідеї фінансування таких партій коштом бюджету. Не виключено, що на хвилі популізму та незадоволення будуть навіть спроби відтермінувати початок дії цього закону. Громадянському суспільству потрібно пояснювати, що головна ідея полягає в тому, що через те, що партії отримують гроші з бюджету (від громадян), стає можливим і більш жорстке регулювання та відповідальність за порушення.
Сергій Сидорчук
експерт Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва
3
Чи готові українці до появи якісно нових політичних партій, які прийдуть у політику із новими ідеологічними стандартами та прозорим партійним бюджетом? Наскільки суспільство готове брати на себе відповідальність за дії політиків та контролювати прозорість фінансування партій?
Активна частина громадянського суспільства та, навіть ефективно працюючі регулятори, на жаль, не спроможні прибрати популістів із влади - це може зробити лише суспільство загалом, через зниження попиту на політичні сили подібного змісту. Та, вочевидь, реалізація такого плану неминуча без дорослішання суспільства - це болісний і не швидкий процес. Українці мають нарешті усвідомити КОГО І ЧОМУ вони підтримують на виборах, бо саме вибори приводять політичні сили до парламенту. Отже, новая якість влади - це прямий результат усвідомлення більшістю українців своєї відповідальності за її оновлення, своєї готовності голосувати на виборах за чесних та сміливих політиків, які налаштовані на лоббіювання інтересів виборців, а не окремої ФПГ.
У нових партій є шанс отримати підтримку українців, оскільки сьогодні ступінь розчарування людей в діючих гравцях надзвичайно високий: кожен другий виборець не хоче/не знає, кого підтримати на нових виборах до парламенту. Чи готові українці до «довгої політичної гри» (тривалих змін, які відбудуться лише через їх відповідальне ставлення до політиків та політики)? Оце – дуже велике питання. Український виборець (переважна більшість) все ще орієнтований більше на партійного вождя, ніж ідеологічний партійний контент.
Олексій Антипович
керівник групи «Рейтинг»
Сьогодення - чудовий час для виходу на політичний ринок нових політичних акторів. Наразі існує стале «ядро» - 14% активних українців, які чекають на новий політичний проект і є ще 40% виборців, які не знають, за кого голосувати на наступних парламентських виборах. Але, навіть серед учасників активного «ядра», які очікують на появу нової політичної сили, дуже не високий відсоток тих, хто готовий персонально боротися із політичною корупцією. Так, є усвідомлення, що з цим явищем потрібно боротися, але робити це особисто (контролювати партійні фінанси, наприклад) зголошуются поки що одиниці.
Олександр Федоришин
керівник GFK Ukraine
Щоб стати успішними, нові партії мають відрізнятись від діючих змістовністю. Новий політичний проект – це політична відповідь на зміни в суспільстві. Отже, потенційно успішні політичні гравці мають вивчати виборця та подавати йому інноваційний та соціально-значущий контент, певну стратегію змін, на які очікує суспільство.
Світлана Конончук
експерт Українського незалежного центру політичних досліджень
4
Що пропонують нові політичні партії українцям, аби отримувати через бюджет та пожертви їхню (а не олігархів) фінансову підтримку?
Система прозорого фінансування політики, до якої прагне молода частина політичного класу, передбчає, що партії мають бути такими, щоб бажання фінансувати її виникало не в олігарха, а у малого та середнього бізнесу, Отже, це складна комбінація - публічна риторика нових партій має бути відповідальною (не популістичною, що притаманно більшості політичних інститутів, які дотуються олігархатом) ) і цікаво-яскравою (щоб все ж таки отримувати гроші від українців та перемагати на виборах). Але іншого шляху немає. Потрібно вчитись бути відповідальними та цікавими водноча.
Бюджетне фінансування партій – це початок реальної конкуренції в політиці. Наша партія вже давно відкрила свої фінанси, виклавши детальний звіт про джерела фінансування партійного бюджету та витрати партії. Відсутність вождя, популізму, олігархів серед тих, хто підтримує партії, – ось база для створення нових гравців. Але розвиток нових партійних інстутів потребує комплексної модернізації політичної системи, а саме – реформи парламенту, що дозволить йому стати дійсно ефективним; новий виборчий закон та жорстке покарання за підкуп виборців.
Світлана Сова
партія "Сила людей"
Що стосується «Демократичного альянсу», то ми вже давно відкрили партійну звітність. Але, на жаль, правда така, що сьогодні виборця все ще мало хвилює прозорість партій. Більше того, існує загроза дискредитації ідеї фінансування партій через бюджет. Тому будемо змушені зміщувати акценти. Наше завдання - продемонструвати виборцю здатність нової партії прийти до влади, взяти цю владу на виборах та, в умовах реальної політичної конкуренції, почати змінювати політичну еліту та оновлювати країну. В цьому випадку, своїми діями ми обґрунтуємо необхідність підтримки партій через бюджет країни.
Василь Гацько
партія "Демократичний альянс"
Нова політична сила має випромінювати компетентність та нести виборцю ідеологію. Щодо ідеології, то політична сила має переконувати українця у тому, що Україні потрібні азійські темпи економічного зростання, ліберальні європейські цінності та нульова толерантність до корупції.
Давід Сакварелідзе
«Рух за очищення»
5
Які зміни мусять відбуитися в політичній системі України, щоб партії з клубів олігархів перетворювалися на політичні інститути, що відстоюють інтереси України та своїх виборців?
Новий механізм фінансування партій та надання широких можливостей суспільству щодо контролю над формуванням та витратами партійних бюджетів - лише перші кроки на шляху розбудови неолігархічної України. Щоб нова Україна відбулася, потрібен комплекс політичних кроків, серед яких ефективно працюючий парламент, оновлення еліти, відмова від мажоритарної частини виборчої системи, покарання тих, хто купує голоси українців, здешевлення рекламних кампаній. Метою модернізації політичної системи України має стати зростання залежності інститутів від більшої кількості громадян.

Некорумповані партії почнуть працювати лише за умови комплексної реформи політичної системи, першим кроком якої стане новий якісний закон про вибори, що введе пропорційну виборчу систему без мажоритарної складової.
Оксана Сироїд
віце-спікер Верховної Ради України
Я лишаюсь оптимістом, оскільки в Україні є сильні гравці, які примусять закон про державне фінансування партій запрацювати. Це – громадські організації, журналісти, міжнародні партнери України та нові парламентські сили. Сподіваюся, що діючи парламентські сили можуть дати приклад того, як коректно використовувати державні гроші. В цьому випадку це все буде історія успіху, яка надасть розуміння того, що таке альтернативні (не олігархічні) гроші в політиці. Важливо, щоб державні гроші після нової електоральної кампанії отримали і нові політичні сили.
Світлана Заліщук
народний депутат України, фракція БПП, міжфракційне об'єдання «Єврооптимісти»
Бюджетне фінансування – це лише перший крок на шляху до некорумпованої політики в Україні. Далі необхідно запроваджувати вибори виключно на пропорційній основі та забороняти політичну рекламу, на яку партії витрачають 90% своїх бюджетів. Відмова від політичної реклами суттєво здешевить виборчі електоральні кампанії та дозволить робити переможні кампанії новим, небагатим, неолігархічним партіям. Було б раціонально ускладнити процес регістрації нових партій, оскільки аномальна їхня кількість девальвує довіру до партій, політичного життя і загалом до держави.
Олексій Кошіль
керівник Комітету виборців України
ВІДЕО
Панельна дискусія «Старт Закону про бюджетне фінансування партій: чи буде подолана політична корупція?" 6 червня 2016 р, Український кризовий медіа-центр
Панельна дискусія "Чи сприятиме нове законодавство формуванню нової «партії Майдану»? 6 червня 2016 р, Український кризовий медіа-центр
Панельна дискусія "Успішна політична реформа в Україні: яких законів не вистачає?" 6 червня 2016 р, Український кризовий медіа-центр
© 2016 All Rights Reserves
Facebook | [email protected]
Made on
Tilda