УКРАЇНСЬКИЙ КРИЗОВИЙ МЕДІА-ЦЕНТР : КОМУНІКАЦІЯ РЕФОРМ
ДИСКУСІЯ ЗДОРОВОЇ ЛЮДИНИ
Реформа охорони здоров'я в коректних запитаннях та компетентних відповідях (оновлюється постійно)
Нова команда Міністерства охорони здоров'я оголосила, що вже цього року ми всі побачимо результати першого кроку реформ в медицині: реформи первинної ланки. Держава більше не фінансуватиме "зарплати" і "капремонти", а платитиме лікарям за обслуговування кожного з нас. Ми підписуємо договір з лікарем, він отримує за це гроші з бюджету. Це поки що не стосуватиметься спеціалізованих лікарів. Лише лікаря, до якого ми йдемо (чи якому дзвонимо), як тільки "щось не так". Як працюватиме нова модель? Український кризовий медіа-центр уважно стежить за розгортанням реформи і підготував для Вас перелік типових запитань, які ставлять реформаторам, а також - їхні відповіді, які в МОЗ не втомлюються надавати.
Чому керівництво МОЗ наполягає на проведенні реформи? Що не влаштовує їх зараз?
Система надання медичних послуг дуже давно потребувала докорінних змін. Головна причина в тому, що вона «з'їдає» багато грошей, надаючи жахливої якості послуги. У 2015-ому тільки 10% громадян під час опитування визнали «задовільними» якість медичних послуг. При цьому на охорону здоров'я, загалом, Україна витрачає майже 8% ВВП (дані за 2013 р.). За такі гроші чимало сусідніх країн отримують набагато кращий результат.
Що принципово зміниться в результаті реформи?
- Згідно запропонованої і вже затвердженої Кабінетом міністрів концепції, головне, що зміниться — це модель фінансування медичної галузі. Зараз наші з вами гроші витрачаються вкрай неефективно. Тільки уявіть: загальну площу всіх медичних закладів в Україні, - за даними Мінфіну, - можна порівняти з площею Естонії. Всі ці заклади утримують, ремонтують та опалюють коштом платників податків. Чинна модель фінансування медицини передбачає спрямування бюджетних коштів на утримання медичної інфраструктури, а не на реальну допомогу людям в разі хвороби. По суті фінансуються приміщення, незалежно від того, чи є там пацієнти. В результаті реформи запрацює принцип «гроші ходять за пацієнтом». Через Національну службу здоров'я (яка виконуватиме функції державного страховика) бюджетні гроші будуть виділятись на конкретні медичні послуги конкретній людині. Лікарні будуть отримувати фінансування, якщо до них приходитимуть люди.
Чи не стане медична реформа причиною хаосу, коли одне зруйнують, а інше побудувати ще не встигнуть? І чи не призведе це до того, що на практиці медична допомога стане ще менш доступною?
— Насправді, медична реформа впроваджується саме для того, щоби медичні послуги навпаки стали більш доступними та якісними. Зараз багато де є лікарні, але в них немає лікарів, сучасного обладнання чи ліків. Тобто медзаклад номінально існує, але реальної допомоги там надати не можуть. Після реформи первинну медичну допомогу надаватимуть лікарі, яких ви самі оберете. Більш спеціалізовану та складну, дороговартісну допомогу, будуть надавати в стаціонарних лікарнях другого та третього рівнів. За нормативами МОЗу, будь-яка лікарня інтенсивної терапії має бути в годинній доступності. Впровадження реформи розплановане по етапах. І новації, скажімо, на первинному рівні, аж ніяк не звужуватимуть можливості людей лікуватися в стаціонарах чи у разі потреби викликати швидку.
— Зараз людина приходить до дільничного лікаря або викликає його додому, і, наприклад, отримує лікарняний через грип. Хтось дає за це гроші, хтось ні…А як буде тепер?
— Зміни на первинній ланці не звужують права ані пацієнтів, ані лікарів. Вони тільки унормовують, чітко прописують правила взаємодії сторін. В результаті реформи вам не треба буде чекати лікаря з поліклініки - "за місцем реєстрації". Адже ви самі будете обирати його і укладати з ним пряму довготривалу угоду. При цьому не буде різниці, де ви прописані! Бо допомогу ви будете отримувати там, де живете фактично. Всі дані про вас та обраного вами лікаря будуть заноситись та зберігатись в єдиному електронному реєстрі. І за надання вам медичних послуг конкретним фахівцем йому платитиме держава — через Національну службу здоров'я. Вам не треба буде витрачати жодних додаткових грошей. Адже оформлення необхідних довідок входить до переліку послуг, які надаються в межах гарантованого державою пакету послуг на первинному рівні меддопомоги.
Що таке гарантований пакет первинної медичної допомоги?
проект наказу про Порядок надання первинної медичної допомоги, який винесли на обговорення та який затвердять після консультацій з експертним середовищем і регіонами.
— Чи будуть лікарі їздити за викликами?
— Якщо йдеться про надання екстренної, невідкладної медичної допомоги - так. Це травми, раптові гострі стани, нещасні випадки, тощо. Все, як і сьогодні, коли ми телефонуємо до «швидкої». А от коли йдеться про планову медичну допомогу, тут ухвалювати рішення має право лікар. В проекті наказу про Порядок надання первинної медичної допомоги, питання викликів унормовано.
— Реформа передбачає, що один лікар має обслуговувати 2 тисячі пацієнтів. Звідки ця цифра? І чи може бути їх більше або менше?
— 2000 пацієнтів — рекомендований показник. Зрозуміло, що за нової моделі фінансування кожен лікар «первинки» буде зацікавлений отримати якомога більше пацієнтів. А в селі, де живуть, до прикладу, 3 тисячі людей, просто не буде й іншого вибору. Тому в МОЗ запевняють: коли система почне працювати в повну силу, до питання нормативної кількості пацієнтів повернуться ще раз.
— За рік ми проаналізуємо цю цифру, чи вона відповідає реальній практиці в Україні і її відрегулюємо до того, як реально в Україні розподілені пацієнти між лікарями. Тому що в кожній країні Європи цей норматив свій. В Польщі їх 3000, в Хорватії — 3500, у нас було — 1500. Нам здається, що має бути більше. Ми поставили дві, але зробили це як рекомендацію. Тобто, якщо лікар набирає більше — це допускається.

Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
Чи покращить реформа становище лікарів? Як саме? Чи стануть вони більше заробляти?
— Саме для того, щоби лікарі могли надавати якісні медичні послуги та заробляти при цьому достойні кошти, і розпочато медичну реформу. Принципове нововведення — зміна моделі фінансування. Поки що (у 2017 році) йдеться тільки про зміну моделі фінансування медиків, котрі надають первинну медичну допомогу. Як це працюватиме? Пацієнт обрав лікаря. Підписав із ним угоду. Дані потрапили до єдиного електронного реєстру, з якого чітко видно: хто надає послугу? хто і де її отримує? Далі єдиний замовник медичних послуг — Національна служба здоров'я (виконує функції державного страховика) — переводить всі гроші, котрі закладені в держбюджеті на надання вам первинної допомоги, саме обраному вами лікареві або установі, в якій працює медик. Відповідно, що більше в лікаря пацієнтів — то більше його дохід. Заробітки фахівців, котрі працюють на «первинці», мають зрости в рази.
— З чого конкретно складатимуться доходи лікарів, які надають первинну медичну допомогу?
— Якщо з лікарем уклали угоду 2 тис. пацієнтів, то всі гроші, закладені в держбюджеті на надання їм первинної меддопомоги (в 2017 р. - за попередніми розрахунками - це близько 210 грн на людину), будуть перераховані цьому лікареві (якщо він працює як ФОП), або установі, в якій той працює. Якщо 210 грн помножити на 2 тис. пацієнтів — це становитиме 420 тис. грн на рік. Лікар же, з яким ніхто не захочу укладати угоду, продовжить отримувати свою "ставку". Звісно, якщо адміністрація закладу захоче утримувати некомпетентного фахівця. В цій системі ми поступово відходимо від поняття «зарплати лікарів» і поступово переходимо до поняття «дохід лікарів». У лікарів будуть різні доходи. Сьогодні лікарі отримують гроші по тарифній сітці. Це така пласка система зарплат, де просто унормовано: у якого лікаря скільки є грошей безвідносно до того, скільки він обслуговує пацієнтів, як він їх обслуговує, чи довіряють вони йому, чи не довіряють. Ідея полягає в переході на принцип, коли кошти «ідуть» туди, де є багато пацієнтів.

Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
- Тут є один нюанс: лікар працює в закладі, отже, кошти приходять на медичний заклад. І далі, звичайно, це буде залежати від політики керівництва закладу: яку воно обере модель винагороди для лікарів. Чи буде їм платити, знову таки, фіксовану ставку?! Чи буде платити в залежності від того, скільки людей туди приходять! Але за нової системи у лікаря так само буде вибір, де саме працювати! І це буде означати, що керівники закладів конкуруватимуть за цих лікарів. Ми ці питання вже відпарцювали з окремими регіонами. І регіони приходять до висновку, що вони будуть мотивувати свої комунальні заклади платити лікарям згідно кількості пацієнтів, які до них приходять. Інакше, їм просто не вдастся утримати фахівців. Бо ж вони можуть піти і працювати як фізичні особи-підприємці. І мені здається, що це також позитивний момент у цій реформі, що саме керівництво медзакладів,нарешті, стає зацікавленим в утриманні хороших лікарів. Мені здається, так само, що місцева влада буде зацікавленою в тому, щоб краще дбати про умови роботи цих лікарів.

— Скільки ж фактично становитиме дохід лікаря на «первинці»? І як розподілятимуться кошти між ним та медзакладом, в якому лікар працює?
— Точну суму назвати неможливо, бо в кожному конкретному випадку це буде залежити від багатьох обставин. Зараз керівництво МОЗ заявляє таку схему: 210 гривень — середній тариф (саме стільки - за попереднімі розрахунками - передбачено в держбюджеті-2017 на надання первинної медичної допомоги одній людині ). Він буде вдвічі більшим за маленьку дитину (від народження - до 5-ти років) , і вдвічі більшим — за людину у віці 65+. Так само будуть проміжні тарифи за дітей у віці 5 - 18 років тощо. Відповідно, цей тариф множиться на кількість людей, які є у лікаря на обслуговуванні (підписали угоду). Тобто, якщо у вас 2 тисячі пацієнтів, в середньому треба множити на 210 (трошки дітей, трошки старих, трошки молодих). Дохід, який приходить в той заклад, де ви працюєте, буде дорівнювати: 210 помножити на кількість людей, наприклад, на 2 тисячі.
І далі ключову роль відіграє те, в якій організаційно-правовій формі ви працюєте. Якщо ви є ФОП (фізична особа-підприємець) або якщо ви — приватна лікарська практика, — це все ваш дохід. Але і видатки теж ваші! Вираховуєте свої видатки (зарплата медсестри, оренда, якщо є, витратні матеріали, бензин) — і дивитесь: скільки у вас залишається?! Ми рахували про ФОПах, виходили непогані цифри… Якщо це є заклад (а ми дивилися, зокрема, як працюють приватні клініки, дізнавалися, які видатки там, і про всяк випадок ще множили на два), все одно виходили непогані доходи.

Другий варіант – це коли лікар працює в закладі. Залишається частина на адміністрацію, на витрати закладу. І згідно політики, яка встановлена в цьому закладі, згідно того, як лікар домовився з керівником, йому виплачується зарплата. Тому, в цьому варіанті прогнозувати щось, розраховувати складніше. Це все базуватиметься на домовленостях. Але лікар повинен знати, що за ним приходять нормальні гроші в цей заклад! І коли він зі своїм керівником розмовляє, він може про це поговорити. Я думаю, що лікарі дуже швидко зрозуміють, скільки отримують їхні колеги в різних медзакладах різної форми власності, скільки отримують лікарі-ФОПи, і цей ринок врегулюється. Тарифної сітки, нинішньої «уравніловки» більше не буде.


Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
— Чи закладені в програмі цих реформ гроші на автомобільний транспорт для виїздів за викликами? Бо якщо 2 тисячі людей укладуть угоду із лікарем, і це можуть бути люди з різних районів міста чи селища, дільниця фактично буде розкидана, то як лікареві встигнути і прийом вести і обслужити виклики?
— Держава — страхує, громада – господарює! Цю формулу постійно повторює Павло Ковтонюк. Держава платить за медичну послугу лікарю. Умови роботи - це вже сфера відповідальності тієї громади, в якій лікар живе та працює. І жителям якої, зрештою, надаються медичні послуги. Це те, що повинна робити місцева громада. Вона повинна бути зацікавлена, щоби лікарі, котрі там працюють, почувалися комфортно.
Хто буде контролювати якість роботи сімейних лікарів? Чи не вийде так, що вони гнатимуться лише за кількістю пацієнтів, щоб побільше заробити?
Запобіжник — це вибір пацієнта. Первинна ланка — єдина ланка медичної допомоги, де пацієнт, в принципі, може зробити усвідомлений вибір щодо лікаря. Щодо вузького спеціаліста пацієнт уже не дуже може вирішувати. Він не є фахівцем. А щодо лікаря «первинки» – може. Якщо у вашого лікаря буде багато пацієнтів, і він щоразу казатиме: «приходь через тиждень!» чи «я зараз не маю часу, у мене багато людей!» — ви просто підете до іншого лікаря. Це дуже дієвий механізм. Бо лікар буде зацікавлений не тільки в тому, щоб набрати людей, але й в тому, щоб утримувати своїх пацієнтів. Щоб до нього приходили з дітьми. Щоб приходили з батьками, щоб цілі сім'ї в нього лікувалися.

Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
- Контроль. Він точно буде. Національна служба здоров'я, яка буде укладати договір, матиме дві функції. Одна фінансова - укладати договір і платити за ним лікареві, а друга - контролювати лікаря, щоби він надавав медпослуги на первинному рівні згідно того порядку, який ми розробили. Зокрема, у Порядку написано, що «лікування повинно здійснюватися на основі доказової медицини на основі протоколів». Якщо будуть надходити скарги від пацієнтів, це так само буде контролюватись.
Як знайти лікаря, з яким укладати угоду? Де його шукати?
— Тут багато варіантів — на вибір. Можна обирати лікаря з числа тих, котрі працюють у вашій районній поліклініці або в амбулаторії. Можна звернутись за порадою щодо хорошого лікаря до друзів/знайомих. Або відвідати веб-сайти, де зібрано інформацію про лікарів різних спеціальностей. Здорова конкуренція між лікарями «первинки» спонукатиме їх самих приходити до людей.
— Моя задача дуже проста: створити певні правила гри. Це те, на що впливає Міністерство. Ми створюємо такі правила гри, які мотивують лікаря думати про те, як зробити, щоб пацієнт до нього приходив?! Всі ми живемо в країні, де є терапевти, де є поліклініки. Якщо не буде в поліклініці, будемо іти в амбулаторію. Будемо дивитися в Інтернет, будемо питати знайомих. Я так само замислювався: як я буду це робити?! В поліклініку я не піду, бо вона мені не подобається. Але я, певне, обдзвоню своїх знайомих і поцікавлюсь: якого вони знають хорошого лікаря. І піду до нього.

Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
Хто має право надавати первинну медичну допомогу?
— Ми заявляли про те, що ми бачимо три спеціальності на «первинці». Це сімейний лікар, це педіатр і це терапевт дільничний. Ми не хочемо штучно обмежувати для них надання «первинки». Якщо люди їх оберуть, значить, вони повинні мати можливість надавати ці послуги.
А що мають робити жителі невеликих сіл, де немає лікаря? І живуть там переважно пенсіонери. Вони мають спеціально їхати у сусіднє село і там підписувати угоду?
— Миттєво ситуація не зміниться. Люди все одно змушені їздити й сьогодні. Тож, звісно, краще укласти угоду з лікарем, де він фізично доступний. Разом з тим, з початком децентралізації, коли все більше грошей лишається на місцях, люди вже можуть вимагати від місцевої влади, щоби вона забезпечила фізичну присутність лікаря в їхньому населеному пункті. Тепер створення, розвиток та формування мережі медзакладів — зона відповідальності органів місцевого самоврядування. На Черкащині та Полтавщині вже є приклади, коли лікарів запросили в село на роботу на таких умовах, котрі не кожен отримує навіть у великому місті (близько 10 тис. грн зарплатні + безкоштовне житло).
Чи можна викликати лікаря додому, якщо угода із ним ще не підписана? Серед місцевих селян є чимало людей, які майже не ходять. Що робити їм?
— В МОЗ переконують: без допомоги не залишиться ніхто. На будь-якому етапі впровадження реформи людина, як і сьогодні, зможе викликати, скажімо, «швидку» у разі потреби. Але дбати про те, щоб машина була на ходу і мала бензин, мають органи місцевої влади. Внаслідок децентралізації вони отримали і відповідні повноваження, і гроші на це. А от лікарі «первинки» можуть самі вирішувати: виїжджати їм на виклик чи ні? Адже не слід плутати планову «первинну» меддопомогу і термінову медичну допомогу в екстренних ситуаціях. Коли йдеться про людей поважного віку, то чим більший обсяг допомоги вони отримують на первинному рівні, то нижче вірогідність того, що їм знадобиться екстренна допомога.
Чи стосуватиметься реформа «швидкої допомоги», а також лікарень зі стаціонарним перебуванням хворих?
— Запровадження нової моделі фінансування лікарів та медичних закладів відбуватиметься поетапно. План розгортання реформ розрахований на 3 роки - 2017-2020 рр. Але в першу чергу зміни стосуватимуться системи надання первинної медичної допомоги. В цьому році тільки «первинка» зазнає суттєвих змін. Все інше поки що працюватиме так, як і працює нині.
Чи означає реформа, що за лікування в стаціонарі доведеться платити?
— Ні! В найгіршому випадку ситуація поки що залишатиметья такою самою, якою вона є сьогодні. Перехід до принципу «гроші ходять за пацієнтом» на первинному рівні меддопомоги - це перший крок. Він дозволить відтестувати цю схему, і врахувати всі нюанси.
— Зараз багатьом людям в сільскій місцевості доводиться їхати по кілька годин, щоб потрапити на прийом до лікаря. Що зміниться після реформи?
— Так, це така реальність в Україні. Але хочу наголосити: це ж не сталося якось одномоментно! Це ж не забрав хтось вже готові обладнані лікарні впродовж минулого тижня, скажімо. Ми як раз хочемо зробити так, щоб люди могли швидко дістатися до лікарні. Доступність медпослуг - це і є суть реформи. Саме тому ми ставимо певні вимоги громадам.

Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
Громади, будь-ласка, зберіться і зробіть так, щоб людина за одну годину могла добратися до базових послуг стаціонарних, а за дві години — до більш спеціалізованих послуг стаціонарних!

Ми як раз і просимо їх забезпечити цей «доїзд», якого зараз немає. МОЗ вимагає дотримання по всій країні — не залежно від того, де людина живе — простих вимог: годинний доїзд до місця надання медпослуг.

Як МОЗ планує вирішувати питання дефіциту кадрів? З кого обирати, якщо в деяких поліклініках є вакантні посади
— в МОЗ свідомі цієї проблеми, в Україні і справді є недостача лікарів «первинки». Десь це відчувається сильніше, десь — не так сильно. Пропонована реформа якраз буде стимулювати до вирішення цієї проблеми. Через перехід на інший принцип фінансування, коли гроші ідуть за реальними людьми. Там, де є люди, буде стимул для лікаря, щоб йти туди і надавати допомогу. І він буде знати, що куди би не пішов працювати, якщо в нього є пацієнти, то буде і дохід.
Мені доповіли, що в Києві, в одному з районів, не вистачає лікарів. І вони не хочуть туди йти, тому що медзаклад не має коштів, щоб відкрити нову ставку. За нової системи фінансування «первинки» не потрібно буде відкривати ставки! Лікар туди просто приходить, і якщо в нього є кількість пацієнтів, яка готова до нього записатися, за ним автоматично піде кількість грошей помножена на цю кількість пацієнтів. Тобто, фінансовий механізм буде сприяти тому, щоби лікарі приходили туди, де їх зараз немає.

Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
— А як в результаті реформи плануюють вирішувати дефіцит лікарів в селі? З кого там людям обирати?
— Коли говоримо про роботу в селі, маємо відзначити переваги й недоліки. Серед недоліків те, що лікарі не хочуть туди їхати, бо там не дуже хороші умови. Друге: у пацієнтів там немає особливого вибору. Це село, там один лікар… Разом з тим, вони можуть відмовитися від цього лікаря, і сказати: їдь звідси! Натомість можуть запросити якогось іншого лікаря. Адже в роботі на селі є й свої переваги. У лікаря, який там працює, якщо його громада вибрала, є гарантовано 2-3 тисячі пацієнтів. Йому не треба, як в місті, конкурувати за пацієнта, вони всі прийдуть до нього, а за ними — і гроші на їхнє лікування. І це такі точно тарифи на послуги, як і в місті. Вони однакові по всій країні. Вартість життя в селі нижча. Тобто у сільского лікаря де-факто буде навіть більший дохід.

Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
Звичайно, ми уявляємо собі наше село, і думаємо, що воно того не варте. Але є різні села! Ми проводили на сторінці МОЗу у Фейсбуці опитування — серед молодих лікарів. Ми запитали: що вам потрібно, аби ви поїхали в село? І стали писати, як не дивно. Дуже багато почало писати. Вимоги були дуже, я би сказав, адекватні, підйомні для громад. 10-12 тисяч гривень заплата. Це можливо. Дуже проста машина їздити на виклики, житло, щоб туалет був не на вулиці, а в приміщені. І я вам хочу сказати, що зараз — з реформою децентралізації — з'являється все більше громад, які починають дбати про медицину, у яких з'являються кошти, і які відповідні умови вже починають створювати. Тож коли ми кошти будемо пускати за пацієнтом, то на селі почнеться підйом медицини і почнуть з'являтися лікарі.
— Чи може лікар відмовити пацієнту в укладанні угоди?
— Коли пацієнт приходить і каже "Я вас вибираю, хочу у вас лікуватися" — відмову не можна надавати, хіба якщо в нього дуже велика кількість підписаних угод уже. Побоювання, що лікарі вибиратимуть тільки здорових та студентів - безпідставні. У них це не вийде завдяки електронній системі — буде завжди видно у кого скільки пацієнтів.
— Чи можу я змінити лікаря впродовж року?
— Так! Єдиний електронний реєстр пацієнтів є обовязковою умовою запуску реформи на «первинці». Як тільки він буде створений, до нього занесуть усю абсолютно інформацію про те, хто? де? і як? отримує первинну меддопомогу, і хто її надає. Відтак, не буде проблем і з переходом від лікаря до лікаря. Всі зміни автоматично фіксуватимуться в системі.
— Це дозволить нам не мати пацієнта зареєстрованого в трьох місцях одночасно. Він в своїй декларації пише, до якого лікаря реєструється. Це вводиться в систему, і ми знаємо, що він там. Якщо він іде до другого лікаря і реєструється там — анулюється попередній запис. Звісно, це потрібно буде робити відповідально. І краще кілька разів перепитати і кілька разів подумати.

Павло Ковтонюк
Заступник Міністра охорони здоров'я України
— А що робити, коли медична допомога знадобиться мені в іншому місті, не там, де живе лікар, з яким я підписав угоду?
— МОЗ наголошує на необхідності розрізняти «первинну» медичну допомогу і «екстренну допомогу» . Щодо екстрених ситуацій… Скажімо, якщо хтось поїхав в іншу область на дачу, і надірвав спину. Або на морі, щось сталося… Це вже питання невідкладної допомоги, а не планових відносин з сімейним лікарем. Для отримання екстренної допомоги не треба укладати договір з лікарем, це гарантовано всім людям в країні.
— А чи буде надаватися допомога, тим, хто не уклав угоду з лікарем?
— Без допомоги не залишиться ніхто! Нова система почне діяти з весни в тих регіонах, які підготуються найшвидше. Обов'язковою для всіх вона стане в 2018-ому. І далі буде вже працювати на постійній основі. Тобто, якщо людина відразу не прийшла до лікаря, і не уклала із ним угоду в квітні чи травні 2017-го, вона прийде в серпні, вересні чи жовтні! Таким чином, рано чи пізно всі люди запишуться до своїх лікарів. Так ми і перейдемо повністю на цю систему. Єдине, що ми завжди просимо: не відкладати. Тобто, якщо там, де ви живете, почався перехід на нову систему, не треба відкладати візит до лікаря. Від цього буде залежати його дохід: як скоро ви до нього підете і запишетесь.
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду «Відродження»
Підписуйтесь на тексти УКМЦ про реформи: www.facebook.com/UaReforms/
Made on
Tilda