Український кризовий медіа-центр
текст: федір прокопчук
ДОБРИЙ ПОГАНИЙ ФОП
Чи заважає спрощена система оподаткування МВФ?
Чого хочуть "спрощенці"?

Перегляд спрощеної системи оподаткування з великою долею вірогідності залишиться в меморандумі між Україною та МВФ. В кожній наступній версії документу, викладеній в мережі, мінялися формулювання, перелік заходів та дата, до якої уряд зобов'язується переглянути правила роботи "спрощенців". В останній версії Меморандуму, оприлюдненій партією "Батьківщина", йдеться про суттєве посилення вимог до режиму спрощеного оподаткування та скасування мораторію на проведення податкових аудитів та трудових перевірок.
Оксана Продан
Народний депутат України
Міжнародний валютний фонд ніколи не говорив і не вимагав вносити зміни до спрощеної системи. Все, що хоче валютний фонд – це, щоб Україна як країна, яка бере в борг, показала, яким чином буде віддавати. З року в рік урядовці, великий бізнес і корупціонери - це таке велике об'єднання, яке на жаль, існує в Україні - бореться в середині країни зі спрощеною системою, з малим бізнесом. І використовують, в тому числі міжнародні інституції, щоб зробити все, щоб малий бізнес був залежний.
Володимир Дубровський
CASE Україна
Вимога щодо перегляду спрощеної системи з'являється в меморандумах рік від року і її ніколи ще не виконували і я сподіваюся, що в цьому році теж нічого такого не станеться, щоб саме ця вимога стала найпершою. Хоча тут є прикрий економічний момент: кожного разу, коли йде наступ на справжні великі корупційні схеми і на справжні великі схеми ухилення від оподаткування, одразу посилюється галас навколо спрощеної системи.

Коли приїжджає іноземний радник, його ведуть до ресторану, де йому видають три чеки. Потім він у вуличній кав'ярні купує собі каву і йому взагалі не видають чеків. І він бачить: о це ж те, до чого він звик, це те, що є у всьому світі - тут є тіньова економіка.

Держава, недружня до бізнесу

Майже двадцять років працює спрощена системи оподаткування і впродовж цього українська влада постійно міняє правила для тих, хто на ній працює. Це пояснюють необхідністю знизити зловживання, потребою наповнити бюджет, зменшити навантаження на обслуговування за рахунок неактивних "спрощенців".
Любомир Чорній
USAID «Лідерство в економічному самоврядуванні»
Точкові втручання, намагання кожного року врегулювати якісь дірки – все приймається, як ми пам'ятаємо, буквально за декілька днів до нового року, і початок року для бізнесу починається не прогнозовано і незрозуміло. Бізнесу доводиться перелаштовуватися, перебудовуватися, шукати якісь виходи, оптимізуватися і тому подібне. До цього спонукає сьогоднішня наша влада і тут уже не тільки проблема з урядом, а й проблема з парламентом, тому що він проводить такі законопроекти і голосує на оцій от останній хвилі.
Оксана Продан
Комітет з питань податкової та митної політики
Коли створювали спрощенку, оборот був 500 тис. гривень. Це 147 тисяч доларів на той момент по курсу 3,4. Сьогодні перша група спрощенки – це 6 тисяч доларів оборот. Друга група спрощенки – це 60 тисяч доларів. При тому, що мінімальна заробітна плата і зарплата зросла в рази, а ставка податку зменшилася всього в 1,45. Це говорить про що? Про те що заробляти бізнесу дають менше, а платити заставляють так само. Далі, веденні нові плати, нові звіти. Тому що колись платив тільки єдиний податок і більше нічого нікому не був винен. Сьогодні ти платиш єдиний податок, звітуєш, ти платиш ЄСВ, звітуєш, і крім того, сьогодні маленький бізнес, так само, як і великий, повинен вести весь облік найманих працівників. Один найманий працівник – це величезний додатковий набір документів, необхідність кудись ходити, комусь звітувати, а з першого квітня це штраф 96 тисяч, 120 тисяч. Це штраф, який закриває бізнес.
Любомир Чорній
USAID «Лідерство в економічному самоврядуванні»
Кожна людина хоче заробити засоби для існування - щоб нормально жити, годувати своїх рідних, задовольняти свої базові потреби. Кожен бізнес хоче зростати. Будь який існуючий бізнес хоче мати більше можливостей для зростання. Що з цих трьох тез на сьогоднішній день у нас в країні задовольняється з боку уряду, з боку влади? Де-факто нові робочі місці і система для створення нових робочих місць в країні відсутня. Тобто, в цьому напрямі фактично нічого не робиться. Стимули для зростання бізнесу фактично відсутні. Якщо ми подивимося на ті регулювання, які на сьогоднішній день є, виходить, що бізнесу здебільшого не вигідно зростати. Навпаки – вигідно подрібнюватись. І третє загальний інвестиційний клімат в країні, за що в принципі теж відповідає уряд, є абсолютно не привабливий. Тому зараз імовірно не на часі говорити про те, що варто переглядати в бік більших регулювань з боку держави до бізнесу, тому що держава не виконує в цьому сенсі своїх базових завдань, базових функцій.
Гавань, але не податкова

Спрощену систему оподаткування часто називають внутрішнім офшором, закидаючи підприємцям, що вони використовують легальні способи мінімізації податків: дроблячи бізнес, оформлюючи працівників як "спрощенців".
Володимир Дубровський
CASE Україна
З точки зору організації власне бізнесу, оптимальна форма для такого от кафе була б дійсно товариство з обмеженою відповідальністю, але оскільки з податкових причин це є на сьогоднішній день не вигідно і найголовніше, про що говорив пан Едуард, що це робить такий бізнес вразливим до здирництва з боку податківців, от саме це є викривлення. Тобто, воно змушує власників обирати не оптимальну з точки зору бізнесу форму, а оптимальну з точки зору уникнення від оцього здирництва і частково оптимізації податків.
Оксана Продан
Комітет з питань податкової та митної політики
Якщо бізнес, який зареєструвався, сплачує податки, які він зобов'язаний сплачувати, він працює чесно. І якщо держава створила для нього умови, коли він, для того, щоб мати чотирьох найманих осіб не поміщається в ту спрощену систему, в яку він три роки тому ще поміщався, (він змушений шукати варіанти - Авт.). Тобто він раніше мав кафе, працював в цьому кафе на спрощеній системі оподаткування, три людини в нього були наймані, він працював, в нього був оборот, який дозволяв йому це робити і все платити. Сьогодні заробітна плата виросла, відповідно всі витрати збільшилися. Допускається той самий оборот, який був раніше і він просто фізично не може забезпечити виконання, вибачте «хотелок» народних депутатів.
Едуард Курганський
Асамблея ГО малого та середнього бізнесу України
Я можу найняти системного адміністратора в Києві за 7-8 тисяч і платити йму вчорну. Обнал коштує десь 3-5% Це не дуже дорого, але я розумію, що є трудова комісія, є проблема з тим, що може цей конверт колись розкриють, тобто, я дуже сильно ризикую. Другий варіант, який я можу зробити – коли я йому заплачу 3200 офіційно, а все решта в конверті. Тобто, один ризик я вже зняв – мене трудова комісія вже не чіпає. В мене є документи з цією людиною. Третій варіант – оформити цю людину як спрощенця, заплатити йому 5%. Повністю офіційна схема. Він працює, сплачує податки, в мене нема жодних ризиків. Ну і четвертий варіант ‑ оформити його як працівника і заплатити з цих 7-8 тисяч повністю всі податки, це десь 42% від цієї суми. І щоб ви просто зрозуміли, що я дійсно, кожен раз приймаю це рішення, і для мене спрощенка – це не питання в тому, чесно я заплатив податки, чи не чесно, для мене спрощенка – це питання, чи взагалі я їх плачу.
Хто зловживає "спрощенкою"

В Міністерстві фінансів вважають, що знизити зловживання спрощеною системою оподаткування вдасться за рахунок перегляд видів діяльності та розширивши сферу застування касових апаратів на малий та середній бізнес.
Володимир Дубровський
CASE Україна
Вся контрабанда у нас продається ніби то через спрощенців, тому що у них немає документів. Є статистичні методи, які дозволяють не прямо, але оцінити більш-менш достовірно, які обсяги цих зловживань. Так, там дійсно є зловживання, ніхто не каже, що в спрощеній системі ніхто не зловживає. Ці обсяги вимірюються мільярдами гривень, і це немало. Дійсно, десятки тисяч підприємців перевищують свої пороги. які встановлені законом, все це є. Але це становить 5-10% від усього обсягу тих підприємців і усього обсягу обороту. Тобто, насправді, є перевищення, є зловживання, їх можна побачити, помацати, продемонструвати, але вони становлять 10%.
Оксана Продан
Комітет з питань податкової та митної політики
Будь-яка мережа продає будь-що через касові апарати. І питання в тому, що ці касові апарати,їм реєструє податкова за однією адресою на різних суб'єктів підприємницької діяльності. Це робить податкова, яка може своїм порядком внутрішнім, через наказ мінфіну, або через податкову служби, зупинити цей процес. І, насправді використовувати спрощенку для мінімізації великому бізнесу дозволяє тільки одне – це влада. Влада, яка має відношення до того самого великого бізнесу. Я особисто мала розмову з керівником однієї великої мережі,який говорив, що якби у нього не було конкурентів, конкурентів в малому бізнесі, їх ціни були б на 30% вищі.
Володимир Дубровський
CASE Україна
Всі ці схеми, які використовують доволі великі суб'єкти легко викриваються. Тобто, це не хтось там таємно десь веде там діяльність. Вони мають магазини в середмісті Києва, вони мають велику рекламу в Інтернеті, тобто все це на поверхні. І коли вони, ці представники великого бізнесу, великого і середнього, кажуть, от давайте ми їм встромимо касові апарати і все буде гаразд, то моя відповідь, хоч які б ви їм апарати не встановили, вони залишаться під тим дахом, під яким вони працюють зараз, який не дозволяє вивести їх на чисту воду, бо всі легальні можливості для цього є, то хоч касові апарати їм встановлюй, хоч що їм встановлюй, вони все одно будуть ухилятися від податків так само, бо вони відчувають свою безкарність. А натомість постраждають саме ті, хто є дрібними, хто насправді можливо нічого й не порушує, але кому доведеться витратитися, кому доведеться вести додаткову звітність, або так, або закритися і піти в повну тінь, де жодних касових апаратів не буде взагалі.
Час
легалізації малого бізнесу

Наблизити спрощену систему оподаткування до загальної. Такий пункт був в одному із попередніх варіантів Меморандуму з МВФ. Щоправда автори не уточнили як це збираються зробити: лібералізуючи загальну систему оподаткування чи підвищуючи вимоги до спрощенки.
Любомир Чорній
USAID «Лідерство в економічному самоврядуванні»
Є сенс говорити не про те щоб знищувати спрощену систему оподаткування, а щоб загальна система оподаткування наближалась до спрощеної системи. За своїми підходами, за своїми принципами щодо звітності, щодо документообігу, щодо організації роботи бізнесу.

Оксана Продан
Комітет з питань податкової та митної політики
Якщо хоче уряд, мінфін, влада легалізувати малий бізнес, а не ліквідувати, то потрібно, перше - збільшити обороти на спрощенців. Тому що сьогоднішні обороти заганяють в тінь. Друге – спростити звіти та облік по найманих працівниках, тому що сьогодні неможливо обліковувати навіть одного найманого працівника, тому що паперів треба більше, ніж податків оформити. Третє – необхідно знизити штрафи, які сьогодні є за найманих працівників, тому що при сьогоднішніх рівнях штрафів ні один розумний чоловік, ні одна розумна особа не буде оформлювати людей на роботу. Тільки якщо може зробити якось іншим чином. Наступне – треба провести антикорупційну реформу загальної системи оподаткування, ліквідувати корупційні можливості в загальній системі оподаткування і навести лад в землі і в екологічних податках.
Володимир Дубровський
CASE Україна
Є сенс говорити не про те щоб знищувати спрощену систему оподаткування, а щоб загальна система оподаткування наближалась до спрощеної системи. За своїми підходами, за своїми принципами щодо звітності, щодо документообігу, щодо організації роботи бізнесу.

Едуард Курганський
Асамблея ГО малого та середнього бізнесу
Є люди, які вже виросли зі спрощенки, але не хочуть, бояться, свідомо не переходять на загальну систему. Зробіть таким підприємцям – я їх називаю зростаючий малий бізнес – цей перехід простим і тоді взагалі не буде питання у суспільстві щодо спрощенців. (…) Щоб спростити загальну систему оподаткування, розроблений і пропонується податок на виведений капітал. Ми збирали підписи під цим податком. З більше ніж 300 підписів, які ми зібрали, 40% це були підписи спрощенців. Тобто, ми можемо казати, що ці люди хочуть перейти на загальну систему,у разі, якщо там буде податок на виведений капітал,замість податку на прибуток.
Малий бізнес в пошуку союзників

Оксана Продан
Комітет з питань податкової та митної політики
На сьогоднішній момент Міністерство фінансів має досить активний діалог з бізнесом. Я сподіваюся на те, що жодних кроків по зміні – я навіть не говорю про втручання в спрощену систему оподаткування – міністерство фінансів без участі малого і середнього бізнесу, без нас робити не буде. Я сподіваюсь на розуміння Мінфіну в тому, що спрощена система – це соціальний фактор. Розуміння народних депутатів, нехай не всіх, але багатьох, в тому, що спрощена система оподаткування – це спасіння для бізнесу, теж є.
Едуард Курганський
Асамблея ГО малого та середнього бізнесу
В цьому році вже більше 10 міст прийняли рішення про зменшення єдиного податку в своїх містах. Це прерогатива міської влади. Я бачу ще певну надію, що зараз малий бізнес має союзника у вигляді міських рад, і це для мене важливо. Я сподіваюсь, що в цій ситуації малий, середній бізнес і міська влада – це певна альтернатива монопольній економіці, яка має вплив в тому числі на Верховну Раду.
© Український кризовий медіа-центр/
Ілюстрації: студія інфографіки Remarker
Проект комунікації реформ підтримується міжнародним фондом "Відродження"
Made on
Tilda