УКМЦ : Взаємодія!
текст: Катерина куницька та Андрій Климчук
ІСПИТ ДИРЕКТОРА ШКОЛИ
Парламент та уряд зробили фінансову діяльність шкіл прозорішою. З початку року кожна школа повинна звітувати за свої видатки. Але щоб видатки стали зрозуміліші, потрібно не просто "звіт". Потрібно зрозуміти проблеми і відділити "зради" від "перемог". Ось кілька порад, які варто пам'ятати, коли ми пишемо чи говоримо про фінанси у школі.
Корупція в закладах освіти - одна з небагатьох корупційних тем, які стосуються безпосередньо кожного. Різні опитування свідчать, що саме ця тема турбує громадян (а отже - ваших читачів, слухачів, глядачів) найбільше.

Найбільш простий спосіб писати про неї - обурюватися "поборами" в школі. Але ми знаємо, що "прості історії" уже мало кого цікавлять. В темі фінансування шкіл потрібно розібратися. Спробуйте врахувати те, як різні люди ставляться до проблеми.
влада
ЯК ЗАКОН ПРО ОСВІТУ РОБИТЬ ШКОЛУ ВІДКРИТОЮ ДЛЯ БАТЬКІВ
У чому проблема, яка є у школі? Багато років школи недофінансовувалися і багато директорів зверталися з проханням дофінансування школи до батьків.

Що змінилося? Новий закон, який на сьогодні каже, що школа зобов'язана звітувати абсолютно про всі надходження та витрати, які надходять до закладу.

Чому це революційна норма? Бюджетна і батьківська кишені роками були непрозорими для батьків, адміністрації, міської влади. Кошти здавалися "на служіння Богу освіти". Були і батьківські комітети, які досить часто перетворювалися на колекторські компанії і батькам було важко зрозуміти, на що ці гроші збираються. У законі зазначено, що вся фінансова звітність школи має бути розміщена або на сайті школи, або на сайті засновника. Інше питання - відповідальності.

Другий крок, який змінить систему, це виборність директорів шкіл. Якщо раніше директор школи призначався у непрозорий спосіб у районному відділі освіти, то тепер завдяки Києву, який перший пілотував виборність директорів, абсолютно всі директори мусять пройти конкурсний відбір.

Третій крок. Дуже важливо зрозуміти, що на такі витрати, як закупівля миючих засобів, крейди, обладнання освітнього середовища кошти виділяються, і наступного року це буде понад 1 млрд гривень.

Оксана Макаренко,

радниця Міністра освіти і науки України

місцева влада
ЯК СТВОРИТИ ОСВІТНЮ КАРТУ. ДОСВІД КИЄВА
Чверть бюджету міста Києва - це галузь освіти. У своїй більшості фінансування йде на утримання закладу та на заробітну плату. У 2015 році ми створили освітню карту Києва - https://osvita-map.monitoring.in.ua/ Ця карта була першим кроком, щоб відкрити фінансування закладів освіти. Карта дає можливість будь-кому ввівши у пошуку номер необхідної школи перевірити дані про кошти школи. Карта містить інформацію про те, хто є директором школи, контактні дані, наповнюваність школи, комп'ютерно-програмне забезпечення, фінансове забезпечення, ремонтні роботи і тд.

Крім того тепер освітні заклади (шкільні та дошкільні) отримують гроші на побутовий дріб'язок - це ті потреби, на які найчастіше здають кошти батьки. Ця карта також дозволяє побачити, які ремонтні роботи робилися у тому чи іншому закладі. Це зроблено для того, аби батькам не казали здавати кошти на заміну вікон, ремонт школи і тд, адже ці гроші закладені в бюджеті.

Аналіз платежів закладів - це жива сторінка, на якій постійно оновлюється інформація про те, що було закуплено навчальним закладом. Ця сторінка показує, де закуповувалися товари/послуги і на що найбільше було витрачено коштів.
Контроль легко здійснювати там, де є відповідальність. Все, що стосується бюджетних коштів, ми розкрили і показуємо. Все, що стосується коштів батьків, наша принципова позиція така: якщо батьки хочуть комусь давати кошти, то вони повинні вимагати звітності про свої кошти і на що вони пішли. Це вже стосунки керівництва закладу разом з батьками.


Олена Фіданян,
керівник департаменту освіти та науки, молоді та спорту КМДА


БАТЬКИ
ЧОГО ХОЧУТЬ БАТЬКИ ВІД КЕРІВНИЦТВА ШКОЛИ?
Ст. 30 нового закону "Про освіту" справді революційна. Оскільки школи зобов'язали звітувати про всі кошти та джерела надходження. Але разом з тим треба розуміти. що керівник навчального закладу не є розпорядником коштів. І ось тут питання - як директор може звітувати? Директор не дотичний до всіх цих коштів. Єдиний приклад автономії - це школа у Деснянському районі, де є свій бухгалтер. Ми лише рухаємося у бік того, що кожна школа матиме фінансову автономію і буде розпорядником коштів.

Ст. 30 передбачає, що за все матеріально-технічне оснащення, яке батьки роблять вкладають в школу, школа має звітувати з вказаними сумами.
Постає інше питання - як директор має звітувати, якщо ні вчитель, ні директор не є розпорядником коштів. Зобов'язувати звітувати благодійні фонди ми теж не можемо. До цієї статті ми ніколи не вимагали і не вчили директорів, як це робити. Можливо, варто замислитися над єдиною формою, яка буде уніфікувати ці дані


Альона Парфьонова, співзасновниця ГО "Батьки СОС"

Для раціонального використання коштів, які надають батьки, у директора має бути план або стратегія, де вказано, на що планується виділити гроші цього року. Сьогоднішні звіти директорів – інформація «з космосу в космос».

Мені написали, скільки грошей вони отримали. А який у директора був план? Там написано, що отримали стільки і пофарбували стіни. А у вас цього року було у плані фарбування стін? У директора має бути господарський план на школу.


Зоя Звиняцьківська, співзасновниця ГО "Батьківський контроль"

директори шкіл
ЧИ ГОТОВІ ДИРЕКТОРИ БУТИ МЕНЕДЖЕРАМИ?
З'явилося поняття бюджетного запиту і ми разом з батьківським комітетом, дітьми, вчителями спробували рік тому самостійного його сформувати, після того як ми сформували перелік потреб кожного класу. Ми дійшли висновку, що по багатьом пунктам кожна школа має свій перелік індивідуальних потреб, які не можуть співпадати з потребами іншої школи.

Батьківський колектив має протоколом визначити порядок звіту, який міститиме інформацію про використання тих коштів, які надають батьки. Головна проблема підготовки звітів – відсутність у директорів школи фахової освіти та навичок розробки документації про фінансову звітність. Ми на шляху до фінансової самостійності. Повинно бути фінансове навчання для директорів задля перетворення їх з керівників на фінансистів та менеджерів.
Коли я дізнався, що буду змушений як директор школи звітувати, то дивився на це з острахом, тому що я вчився на історика, і аж ніяк не на менеджера, фінансиста чи бухгалтера. У школі нема такої штатної одиниці як бухгалтер. Наша Асоціація директорів шкіл збиралася і всі разом радилися, як ми маємо звітувати.

Крім батьківських коштів є і бюджетні. За вкрай невеликим виключенням директор жодним чином не має стосунку до тих коштів. які держава виділяє на навчальний заклад. А потім директор звітує за ті гроші які витратило районне управління освіти.

Андрій Мельник, директор київської спеціалізованої школи №203

ЕКСПЕРТИ
НЕ ВСІ ВІДПОВІДІ ГОТОВІ ДОСІ
Реформа фінансової звітності не завершилась досі. Закон є, тепер важливим є питання того, як він буде використовуватися. Ніхто не має конкретної відповіді, чи директор має бути фінансистом і управлінцем, чи він повинен бути освітнім лідером та писати план розвитку школи; чи повинен від разом з педрадою затверджувати план професійного розвитку вчителів тощо.

Всі ці речі в тому числі будуть вирішуватися на місцях, від міста до міста і від області до області окремо. Перед тим, як оцінювати "відкритість" чи "невідкритість" вкрай важливо зрозуміти всі аспекти проблеми. Інакше ми говоримо лише про конфлікт.
Ми лише на початку шляху. Це означає, що дуже багато змін потрібно зробити усім учасникам освітнього процесу. Наш закон є рамковим – він описує всю систему освіти. Новий закон про загальну середню освіту ми тільки чекаємо.


Ірина Когут, експерт аналітичного центру CEDOS

УКМЦ та USAID #ВзаємоДія! запрошують регіональні та національні редакції до співпраці. Пишіть нам на [email protected] щоб дізнатися про можливості, які відкриває проект
Made on
Tilda