УКМЦ : Взаємодія!
текст: Катерина куницька
КОРУПЦІЯ
САМА СЕБЕ НЕ ЗНИЩИТЬ
Проекти, які дають можливість контролювати видатки бюджетів (державного, місцевого, підприємств та установ) уже сьогодні. Як це працює і як це використовувати журналістам та активістам?
44%. Саме стільки відсотків людей за даними Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва вважають, що корупція є найбільш серйозною проблемою України.

Тематика «боротьби з корупцією» не лише важлива, але і модна в телеефірах, на шпальтах видань та у політичних заявах. Більше того - люди переконані, що ключову роль в боротьбі з корупцією в Україні відіграють ... журналісти та громадські активісти.

Ми не будемо дискутувати з цими переконаннями. Давайте краще спробуємо з'ясувати: як насправді журналісти та активісти можуть ефективно боротися з проявами корупції на рівні області, міста, району, села та громади.

Боротися і отримувати результат. Через чотири роки після Революції Гідності мало привернути увагу до тієї чи іншої проблеми. Сьогодні варто пропонувати рішення. Ось кілька ідей, як це можна зробити.
DOZORRO
контроль над видатками
DoZorro – це моніторинг закупівель, що пройшли через систему ProZorro. Цим займається 21 організація, які покривають всі області України. Плюс такої мережі у тому, що місцеві організації краще розуміють, в яких сферах найбільше зловживань у регіонах.

Учасники DoZorro-спільноти повідомляють про порушення у тендерах на сайті DoZorro. Також вони можуть допомогти із заявою до правоохоронних органів іншим учасникам тендеру, які були дискриміновані.
«За рік роботи із порталом DoZorro ми отримали 8200 відгуків. Громадські організації опрацювали понад 4 тисячі тендерів з очікуваною вартістю 17 мільярдів гривень. За цей час 1116 закупівель завершилися "перемогами": після наших звернень були рішення від замовника або контролюючого органу, які вплинули на закупівлю. Сама прозорість нічого не дасть, якщо цим не користуватися».

Віктор Нестуля, директор програми інноваційних проектів Transparency International

"ПРОЗОРЕ" МІСТО
рейтинг, який дозволяє порівняти себе з сусідом
Децентралізація передала кошти і повноваження на місця, що у свою чергу збільшує корупційні ризики. Аби запобігти цьому був запущений проект Transparency International Ukraine "Прозорі міста". За основу взяли словацький досвід, де подібний проект діє більше 6 років.

В рамках проекту Transparency International Ukraine досліджували 100 найбільших міст України, які оцінювали за 100-бальної шкалою по 13 ключових сферах: закупівлі, житлова політика, бюджетування, гранти, комунальні підприємства і тд.

Окрім оцінювання міст, експерти Transparency International Ukraine рекомендують міській владі, як підвищити рівень прозорості. В останньому рейтингу перше місце зайняв - Львів з показником 62.7, який є вкрай низьким.
«Наш рейтинг показує прозорість влади – наскільки оприлюднюються протоколи рішень, наскільки доступний графік роботи органів місцевої влади, чи доступні послуги онлайн і тд»,

Катерина Цибенко, координатор проекту «Побудова прозорих міст в Україні» Transparency International.

ОСВІТНЯ КАРТА КИЄВА
контроль шкіл твого міста
Комунальне підприємство «Освітня агенція міста Києва», у співпраці з Центром Ейдос та Міністерством фінансів України, підвищують фінансову прозорість освітньої сфери. В якості пілоту на освітній мапі Києва з'явилася можливість перевіряти рівень фінансування шкіл та дитячих садочків до останньої платіжки. На щоденній основі дані автоматично оновлюються з порталу Е-дата, Міністерства фінансів України. По кожному навчальному закладу є також дані по наповнюваності, технічному оснащенню, річному бюджетному фінансуванню, термінах та вартості ремонтних робіт.
«Це дозволяє уникнути подвійного фінансування – коли витрати здійснюються з місцевого бюджету, а потім директор просить батьків скинутися на ці самі витрати».

Володимир Тарнай, керівник відділу бюджетної політики Центру «Ейдос».

СИМУЛЯТОР ДЕРЖБЮДЖЕТУ
постав себе на місце Прем'єр-міністра
Проект Case-Ukraine "Симулятор бюджету" створений для підвищення серед громадян розуміння, як «працює» бюджет. Інструмент цікавий тим, що у графічний формі доступно пояснює, що не можна, наприклад, підвищити пенсію до 500$, не забравши гроші в освіти, медицини, оборони і тд.

Користувач симулятора може самостійно змінювати параметри держбюджету і бачити наскільки зміниться дефіцит, в залежності від корупмованості чиновників, запровадження електронного урядування, скасування спецпенсій тощо.
«Поки українці не усвідомлять себе платниками податків, жодне антикорупційне розслідування їх не буде цікавити: для них це буде виглядати так, що хтось украв у держави, а не гроші з їхніх податків»

Микола Малуха, керівник напрямку онлайн-комунікацій проекту «Ціна держави».

"УКР.АВ"
шлях від статті журналістської до статті кримінальної
Проект "УКР.АВ" Центру протидії корупції - приклад того, як на базі відкритих даних, журналістських розслідувань можна порушити кримінальну справу проти недобросовісних чиновників, чиї рішення несуть мільйонні збитки для бюджету.

На сайті є бази даних справ, фігурантів розслідувань та правоохоронців, які "покривають" розпил бюджету. Для місцевих активістів та журналістів є пошук по регіону. Окрім того, на сайті є типові заяви, які люди без юридичної освіти можуть використати за зразок, внісши свої дані та подавши заяву у відповідні органи.
«Ми беремо журналістські розслідування, «перекладаємо» матеріал юридичною мовою і пишемо у всі дотичні інстанції про те, що той чи інший тендер містить корупційні ризики. Якщо ми бачимо, що там є факти корупції, які можна довести – пишемо паралельно в прокуратуру або поліцію. Ми зазвичай користуємося депутатськими зверненнями, або пишемо від нашої організації […] Доки у нас нормально працювало законодавство, ми добилися розірвання договорів майже на 4 мільярди гривень».

Олександра Устінова, член правління ГО «Центр протидії корупції».

ВІДКРИТИЙ БЮДЖЕТ МІСТА
контроль видатків місцевих адміністрацій
Проект «Відкритий бюджет» – це візуалізація витрат міста на свій розвиток: від косметичного ремонту будівель до капітального ремонту доріг. До проекту вже долучилися кілька десятків органів влади та місцевого самоврядування. Відповідно на сторінці відповідного органу влади, можна знайти мапу на якій відображено всі об'єкти ремонту та капітального будівництва. Наскільки він буде повним залежить власне від місцевої влади. До прикладу, Львівська міськрада має дуже деталізовану карту, однак останнє оновлення мапи було 31 січня 2017 року. Дніпропетровська ОДА вносить дані вносять оперативніше - найсвіжіші дані за 7 листопада 2017 року. Органи влади також мають змогу підключати автоматичні витяги з Е-дати, Prozorro, Єдиного державного реєстру фізичних та юридичних осіб та Судового реєстру по кожному з об'єктів на мапі. Візуалізація бюджетних даних - зручний інструмент, і зацікавленими у його розвитку мали б бути в першу чергу журналісти, які можуть вимагати від органів місцевого самоврядування належного наповнення відкритого бюджету.
«Ми об'єднали інформацію про капітальні витрати із відкритими реєстрами. На сайтах Ужгородської, Львівської міської ради, Миколаївської і Дніпровської міської ради та Дніпропетровської ОДА розміщена інформація в інтерактивному вигляді, яку можна розмістити у себе на сайтах. Це робиться у декілька кліків через сайт openbudget.in.ua».

Володимир Тарнай, керівник відділу бюджетної політики Центру «Ейдос».

ВІДКРИТИЙ БЮДЖЕТ МІСТА
контролюй всі видатки на своє здоров'я
Cистема e-Health - у майбутньому велика база даних лікарів, пацієнтів, медичних закладів, ліків, виписаних рецептів і медичних послуг. Це повноцінна система, яка дозволить відстежити і історію хворои і призначення лікаря. І перевірити наскільки вони були адекватні.

Сьогодні e-Health працює у тестовому режимі, проте у системі вже зареєструвалися понад 19 тисяч пацієнтів, 4,5 тисячі лікарів та 683 медичні заклади.

Систему активно наповнюватимуть у 2018 році. У першу чергу це стосується договорів із сімейними лікарями. Тоді ж за допомогою цього ресурсу пацієнти зможуть відслідковувати відшкодування коштів за рецептами по програмі «Доступні ліки».
«Сьогодні система першочергово націлена на лікарів, щоб вони спробували зареєструвати свою медичну установу в системі. Лікарі вже можуть укладати угоди з пацієнтами та вносити інформацію до e-Health»,

Юрій Бугай, керівник проектного офісу eHealth





COST
пролити світло на бюджети доріг
Національний Секретаріат CoST Україна – організація, яка займається моніторингом будівництва інфраструктурних об'єктів. CoST аналізує не лише закупівлі послуг, етапи ремонтних/будівельних робіт, а й доцільність будівництва дороги/мосту у тому чи іншому місці.

Щоб зробити моніторинг стану доріг на місцях більш ефективним, з початку нового року CoST запускає спеціальний портал публічних даних з інтерактивною картою. На карті відмітками позначатимуть ділянки ремонтів у кожній області та розміщуватимуть базову інформацію про ці ремонти.
«У «темній зоні» залишаються планування, виконання робіт та контроль за ними. Переважно 40% корупційних ризиків уже сталися на момент оголошення тендеру і багато чого змінити не можна»

Наталія Форсюк, директор Національного Секретаріату CoST Україна

.






Profrights
у які виші краще не вступати?
Ресурс Profrights аналітичного центру CEDOS накопичує інформацію про зловживання у вишах та підказує, куди не варто вступати абітурієнтам.

На ресурсі є інтерактивна карта та профілі для кожного зареєстрованого правопорушення із коротким описом і юридичною оцінкою. Загалом всі порушення ресурс ділить на недбальство та здирництво. Під останнє підпадає 180 з 450 наявних кейсів. Це випадки побутової корупції: хабарі за іспити/заліки, поновлення на навчанні відрахованих студентів, вимагання благодійних внесків тощо.

Інформація береться із сайтів правоохоронних органів або реєстру судових рішень. Якщо із заявою про зловживання звертаються самі студенти або викладачі, спочатку така заява проходить детальний процес верифікації.
«Хотілося б просто забирати гроші з-під ніг тих закладів, які зловживають. Гроші – це самі абітурієнти. Чим більше людей буде уникати закладів, де поширені такі зловживання, тим менше грошей матимуть такі заклади»

Єгор Стадний, керівник аналітичного центру CEDOS
.






ЦІНА ТЕПЛА
хто контролює тарифи на тепло та гарячу воду?
У сфері житлово-комунальних послуг вкрай важливо відслідковувати, чи використовують за призначенням кошти, які закладаються у тариф.

Методика проведення антикорупційного аудиту підприємств теплопостачання передбачає ретельну роботу з даними, які має надати місцева влада та самі підприємства. Станом на сьогодні єдиної форми звітності у публічному доступі немає. Робота активістів та журналістів полягає у тому, щоб перевіряти кожну складову [тарифу] і тоді уже ставити незручні питання представникам влади.

Приклад такого моніторингу матеріал Ціна тепла, підготовленого УКМЦ у співпраці з Громадською мережею "Опора".
«Ключове, що потрібно вияснити: чи використовуються кошти, які закладаються у так звану структуру тарифу, на заявлені потреби. Ціна газу визначається в Києві, але на місцях – все інше. Наприклад, закладено 1 мільйон гривень на ремонт. Як підвердити їх використання та ефективність? »

Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм громадської мережі «ОПОРА»


ПРОЗОРА ЕНЕРГЕТИКА
як визначають ціну енергії?
DixiGroup одним із своїх завдань бачить підвищення прозорості енергетичних галузей. Проект "Прозора енергетика" спрямований на збільшення обізнаності звичайних споживачів у енергетичні сфері: чому газ коштує саме стільки, як формується ціна за електроенергію, як впливає наявність лічильника на розмір платіжки тощо.

Зручний і максимально деталізований інструмент - інтерактивна карта енергетичного сектору. На ній можна побачити всі етапи - від виробництва сировини до забезпечення споживачів газом/електроенергією/теплом/нафтопродуктами. На карті інформація доповнюється підшитими журналістськими розслідуваннями та аналітичними матеріалами на тему, що стосується конкретного етапу.
«На початку наступного року ми запускаємо на сайті Українська енергетика – інтерактивний інструмент подачі запитів. Це своєрідний модуль, який допоможе вам зрозуміти, якому конкретному органу потрібно подати запит, якщо це стосується енергетичної сфери. Друге: мобільний додаток, який матиме функцію анонімного повідомлення про корупцію».

Роман Ніцович, керівник проектів та програм DixiGroup

ВІДЕО
відео з презентації
ну.. і... що?
Як можна (і треба) використовувати ці інструменти
Основне питання, яке виникає в журналістів (та просто громадян, які активно дискутують про боротьбу з корупцією) після презентацій різних механізмів "відкритих даних" так і звучить:

"Ну і що далі"?

Частково відповідь є в назві публікації. Корупція сама себе не поборе, і не існує механізмів он-лайн, які вирішать "всі проблеми" одним кліком. Втім, саме ці механізми дають можливість активістам та журналістам працювати далі. Тут ми даємо лише кілька прикладів як це може працювати. А також запрошуємо до співпраці - давайте думати як це робити у вашій області, місті, районі, селі чи ОТГ.
ПРИКЛАД №1: Дорога - вбивця
На виїзді з міста Х є поворот, на якому трапляється велика кількість аварій взимку: автомобілі зносить в кювет оскільки нема відбійників. Місцеві ЗМІ кожної зими ведуть сумну статистику: стільки-то аварій, стільки-то постраждалих, стільки-то загинули.
Просте рішення - наситити журналістський матеріал емоціями. Ось що міг би зробити місцевий журналіст, скориставшись запропонованими інструментами.

Перше: через "Відкритий бюджет" з'ясувати, коли останній раз були закладені кошти у бюджеті на встановлення відбійника і додаткових попереджувальних знаків.
Друге: Якщо кошти були виділені, то чи був проведений тендер на виконання робіт. Це можна перевірити за допомогою сервісу - Prozorro. У випадку, якщо були порушення, це могла помітити Dozorro-спільнота. Якщо ж тендер зірвався, то через кого? Таким чином, журналіст шукає людину, яка безпосередньо несе відповідальність за аварії на тому відрізку дороги.
Третє: через систему e-Health можна дізнатися, де знаходиться найближча лікарня, у яку швидка везе постраждалих у ДТП. Чи є у тій лікарні необхідне обладнання і ліки для надання ургентної допомоги?
Приклад №2: Шалений червень 2017 року
"Старша збирається вступати до вишу: що точно знає - хоче бути філологом, чого не знає - де вчитися. А ще й у школі молодшого підкинули проблем: вирішили коштом батьків провести капітальний ремонт. Тепер шукай додаткові 8 тисяч".
Що може зробити журналіст, який знайшов такий текст в соцмережах?
Перше: Починаємо історію з доньки-випускниці, оскільки червень - період вступної кампанії, тому матеріал прочитають/подивляться. Завдяки інструменту Profrights можемо побачити найтиповіші порушення під час вступу до вишів. Крім того, у матеріалі можна використати рейтинг топ-10 найбільших університетів-порушників по країні.
Друге: Йдемо на сайт "УКР.АВ" і шукаємо корупціонерів у системі освіти.
Третє: Зв'язуємося з автором допису у фейсбуці і дізнаємося, про яку школу йде мова. Через Відкритий бюджет шукаємо дані про те, скільки грошей було виділено на капітальний ремонт школи, а у Освітній карті Києва дивимося, коли такий ремонт проводили востаннє.
УКМЦ та USAID #ВзаємоДія! запрошують регіональні та національні редакції до співпраці. Пишіть нам на [email protected] щоб дізнатися про можливості, які відкриває проект
Made on
Tilda