Ігор Черняк, заступник голови правління ГО «Харківський антикорупційний центр»:
Внаслідок децентралізації місцеві бюджети зросли майже удвічі. Тому зараз особливо важливо контролювати, куди і як витрачаються ці кошти. Бюджет Харкова, порівняно з 2014 роком, зріс удвічі, і зараз складає понад 15 мільярдів гривень. Свого часу це було близько 6-7 мільярдів. Тому можливості і ресурси на місцях є, інше питання – як ці ресурси витрачаються.
Чиновники іноді обирають не той проект, який потрібний громаді, а який можна використати для власного піару або вигоди. У громади немає ефективних можливостей самостійно впливати на те, куди будуть витрачені ці кошти. Скажімо, місцеві мешканці хочуть дорогу чи лікарню, а місцева влада вирішує, що треба будувати щось кардинально інше. Показовий приклад - реконструкція зоопарку, на який виділили 2 мільярди гривень. Це в 10 разів більше, ніж на ремонт теплових мереж у всьому місті.
Інший прекрасний приклад - гроші на «впровадження інформаційних технологій в охороні здоров'я». На це міськрада виділила 4 мільйони гривень, адже інновації це завжди добре, а в сфері охорони здоров'я взагалі безпрограшний варіант. Але насправді «інноваціями» є фотоальбоми з міським головою Геннадієм Кернесом, які вручають кожній родині в пологовому будинку. І на це пішли кілька мільйонів гривень наших з вами податків. Тож не завжди те, що красиво записано у бюджеті, є таким насправді.
Один з найдієвіших інструментів контролю – система публічних закупівель «ProZorro». Система не ліквідовує корупцію, але дозволяє її побачити. Наприклад ремонт дороги у двох селах по 800 гривень за квадратний метр асфальту, в іншому 4,5 тисячі.
Часто люди кажуть, що «чиновники крадуть», але немає конкретики. Система «ProZorro» дозволяє побачити не лише хто що закуповує, а й конкретне найменування, і як той же товар закуповується за різними цінами у різних регіонах. Коли є конкретна закупівля тролейбуса чи трамвая, і видно, що ця закупівля обійшлася, умовно, удвічі дорожче, ніж мешканцям інших міст – це конкретика, і тут є поле для роботи правоохоронних органів».
Основне завдання журналіста – висвітлити проблему. Але можна й ініціювати притягнення чиновників до відповідальності. У рамках проекту з підвищення прозорості публічних закупівель 65 звернень і скарг щодо виявлених порушень було направлено до правоохоронних органів. На сьогодні ми маємо понад 40 порушених кримінальних проваджень. 18 осіб притягнуто до відповідальності – це догани, звільнення і так далі. Якщо ви бачите порушення, реагуєте на нього і пишете про це як журналісти, ніщо вам не перешкоджає написати про це звернення до правоохоронних органів.