ЗАКОНОПРОЕКТ : LEAD office : УКМЦ
ЗУПИНИТИ СМЕРТЬ ЗА КЕРМОМ
Проект законодавчих змін
для зменшення аварій та смертей
спричинених нетверезими водіями
Щодня лише в Києві фіксують близько 50 випадків керування в стані сп'яніння. За 2016 рік було складено більше 100 000 протоколів по ст. 130 КУпАП ("Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції"). Водії їздять напідпитку, і автори змін до законів вважають: цьому сприяє відсутність невідворотності покарання за керування у стані сп'яніння.

Аналітичний центр LEAD office (Law Enforcement Agencies Development) підготував пропозиції, що полягають у точковій зміні КУпАП та впровадженні примусових перевірок тверезості водіїв. Спробуємо розібратися що це таке.
It is necessary to choose a visual aid that is appropriate for the material and audience.
Що не так із Кодексом України про адміністративні правопорушення України (КУпАП)?

Документ приймався за радянських часів і реалій, та містить ряд норм, що за своєю суттю часто не відповідають вимогам часу, а найгірше – не відповідають сучасній організації роботи поліцейських і судів.

Найперше, точкові зміни необхідні для відображення в законі реалій сьогодення. До прикладу, нині ст. 130 стала набагато актуальнішою, ніж у 1984 році, відповідно настав час її точково змінити. Внесення точкових змін до КУпАП зробить роботу патрульних поліцейських ефективнішою, сприятиме підвищенню ефективності розгляду у судах матеріалів, оформлених поліцією, одразу після їх прийняття.
It is necessary to choose a visual aid that is appropriate for the material and audience.
Чи означає це, що повного оновлення законодавства про адміністративну відповідальність не буде?

Насправді, КУпАП потребує нагального оновлення. Існує два шляхи розвитку законодавства про адміністративну відповідальність: перший – готувати проект нового кодексу, що може зайняти не один рік; другий – вносити точкові зміни, які покращать якість роботи поліції вже сьогодні. Тому важко сказати, чи буде повністю новий кодекс, і коли, але це не заважає прямо зараз спробувати виправити деякі проблеми.

Законопроект про точкові зміни поданий на розгляд Верховної ради України народними депутатами Андрієм Тетеруком та Мустафою Найємом 19 травня 2017 року. Наразі законопроект скеровано на розгляд Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Що зміниться після впровадження точкових змін?
Зросте штраф за керування транспортним засобом особою, що позбавлена такого права (до 5100 грн). Наразі водії, в яких вилучено посвідчення за, наприклад, керування у стані сп'яніння, можуть продовжувати їздити без прав і в разі, якщо їх зупинять, отримають штраф лише 510 грн. (і поїдуть далі). Наша мета – щоб позбавлена права керувати особа дійсно перестала їздити.

Владислав Власюк,
адвокат, експерт громадської організації "LEAD office"
"Позбавлені судом права водити авто тепер сильно подумають, перш ніж сідати за кермо. Найнебезпечніші водії на дорогах – це рецидивісти 130 статті (водіння в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння). Тепер їх стане менше"
Не можна буде застосовувати малозначність і передачу на поруку [трудовому колективу] до водіння в стані сп'яніння та інших адмінправопорушень, де передбачена санкція в розмірі понад 1700 грн. Згідно чинної редакції КУпАП, формально, судді можуть звільняти порушників від відповідальності за керування в стані алкогольного сп'яніння застосовуючи ст. 21, 22 КУпАП – поруки та малозначність. При цьому застосування такого механізму передбачалось законодавцем лише для порушень, які не несли і не могли нанести суттєвої шкоди суспільним інтересам.

Павло Полозенко
Департамент превентивної діяльності Національної поліції України.
"У 2016 році "за малозначністю" (ст. 22) було закрито 611 справ по статті 130, а це дуже багато для такого правопорушення"
Суд отримає більше часу на розгляд справи про адмінправопорушення – 6 замість 3 місяців. Наразі строк накладення стягнення за адміністративне порушення становить три місяці від моменту його вчинення. Відповідно, у випадку повернення судом адміністративних матеріалів на доопрацювання поліції, зміни підвідомчості, цей строк спливає і особа залишається не покараною.

Євген Крапивін
Експерт Асоціації УМДПЛ
"Короткі строки розгляду справ не тільки ускладнюють притягнення до відповідальності, а і порушують право на захист
Поліція зможе оскаржити рішення суду. Наразі поліція не є учасником у справі і не може подати навіть апеляційну скаргу у справах, де приймаються очевидно несправедливі судові рішення.

Владислав Власюк
адвокат, експерт громадської організації “LEAD office”
"Так історично склалось, що реально оскаржити рішення суду в справі про адмінвідповідальність може лише сам правопорушник. Поліція, що оформила адмінматеріал, заслуговує на право позмагатись у суді, зокрема оскаржити рішення суду"
З'явиться можливість притягнення осіб до відповідальності за порушення в сфері громадської безпеки, якщо такі особи уникають явки до суду. Наразі по деяким категоріям справ, наприклад, хуліганство чи розпиття, передбачено розгляд справи судом протягом декількох днів. Суд закриває справу, бо особа, відносно якої складено протокол не з'являється в суд та, в результаті, уникає відповідальності.

It is necessary to choose a visual aid that is appropriate for the material and audience.
Пункти перевірки тверезості: ініціатива для захисту громадян

Попри збільшення адміністративних штрафів за керування у стані сп'яніння, кількість випадків керування у стані сп'яніння тільки зростає. Тому необхідно використовувати додаткові інструменти, які сприятимуть зменшенню кількості нетверезих водіїв.

Сьогодні законодавством передбачено виключний перелік підстав для зупинки автомобіля поліцією, що унеможливлює профілактику та перевірку водіїв на стан сп'яніння. Нетверезі водії користуються тим, що поліція не може зупинити водія, який не порушує правила дорожнього руху.

Масштаб проблеми підтверджується статистикою. Станом на травень 2017 року, кількість осіб щодо яких складено протокол за керування у стані сп'яніння з початку року становила 18 523 особи, з яких 1 612 водіїв, що вдруге сіли за кермо напідпитку, серед яких близько 329 - втретє сіли за кермо нетверезими. Абсолютний рекорд по Україні зафіксовано 17-18 квітня - 468 нетверезих водіїв та в Києві 5-6 травня - 73 нетверезі водії.

Запорвадження пунктів перевірки тверезості збільшить ризик бути "спійманим", а значить зменшить кількість нетверезих водіїв і, відповідно, кількість ДТП, причиною яких є вживання алкоголю.

Не йдеться про "пошук порушників з кущів". Принцип пунктів перевірки тверезості передбачає, що на певних ділянках дороги встановлюється тимчасовий знак про обов'язкову зупинку будь-якого автомобіля і проходження водієм експрес-тесту на визначення алкоголю в крові. Особливість полягає в тому, що перевірка може здійснюватися стосовно всіх водіїв, у тому числі, без ознак сп'яніння. Проведення перевірок широко анонсується у ЗМІ. Пункти перевірки тверезості розташовуються в місцях, де є висока ймовірність виявлення нетверезих водіїв. Це дозволяє, по-перше, виявити осіб, що напідпитку керують транспортними засобами, а по-друге, виконує превентивну функцію щодо тих, хто вважає, що якщо буде "їхати рівно", то його не зупинять.

"В Україні найбільша кількість загиблих на дорогах серед країн Європи. Один із чинників цієї проблеми – відсутність невідворотності покарання та наявність у водіїв стереотипу, що ніхто не зупинить, якщо їхати напідпитку не порушуючи ПДР"

Тарас Гук
експерт громадської організації "LEAD office".

Мустафа Найєм
Народний депутат України
"Ми не говоримо про збільшення повноважень поліції. Ми говоримо про введення обов'язкових перевірок водіїв на стан сп'яніння у конкретних, заздалегідь встановлених місцях. Люди повинні розуміти, що покарання за керування у стані сп'яніння буде невідворотним"
It is necessary to choose a visual aid that is appropriate for the material and audience.
Пункти перевірки тверезості: іноземний досвід

Дієвість цього інструменту боротьби із керуванням у стані сп'яніння підтверджена міжнародним досвідом: пункти перевірки тверезості використовуються як засіб боротьби із керуванням у стані сп'яніння у багатьох країнах світу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, сьогодні обов'язкові вибіркові експрес-тести на стан сп'яніння існують у 23 країнах Європейського Союзу, а в 15 країнах на законодавчому рівні врегульовано організацію пунктів перевірки тверезості. Вибіркові перевірки на стан сп'яніння проводяться у таких державах, як Норвегія, Канада, Австралія, США (у 38 штатах) та ін.

У Швеції щорічно проводять більше 2.500.000 обов'язкових експрес-тестів. У Фінляндії щорічно подібний тест проходить більше 40% водіїв. За даними з відкритих джерел, в Австралії введення пунктів вибіркової перевірки на стан сп'яніння дозволило зменшити кількість ДТП за участю нетверезих водіїв на 22%. В Голландії зі збільшенням кількості перевірок вдвічі – кількість підтверджених випадків керування в стані сп'яніння зменшилася на 25%. В США введення пунктів перевірки на стан сп'яніння дозволило зменшити кількість підтвердження випадків керування в нетверезому стані на 14% і зменшення ДТП, по причині керування у стані сп'яніння – на 17%.
ЩО ЧЕКАЄ НА ВОДІЇВ?
Додаткові, визначені наперед пункти перевірки. Більше контролю за станом алкогольного сп'яніння.

Сьогодні поліція не може зупинити будь-який автомобіль просто так, лише за порушення правил. Після запровадження пунктів тверезості – поліцейські будуть мати підставу для зупинки будь-якої автівки, що проїжджає повз такий пункт.

Так, водій буде проходити перевірку.

Так, він буде гаяти час.

Так, це сприятиме безпеці і водіїв і пішоходів.

Made on
Tilda